Bytů je málo, hypoteční trh však jede na plné obrátky

Český hypoteční trh překonal rekord z roku 2016. V roce 2020 bylo na hypotečních úvěrech vypůjčeno 254,02 miliardy korun; dosavadní pět let starý rekord byl 225,81 miliardy korun. Samotný prosinec 2020 se stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii. Na hypotečních úvěrech bylo poskytnuto 29,52 miliardy korun, což bylo překonáno pouze v listopadu 2016 o 0,17 miliardy korun.

„Ceny nemovitostí jsou v České republice vůči mzdové úrovni velmi vysoké, takže pro mnohé lidi je hypoteční úvěr jedinou možností, jak dosáhnout na vlastní bydlení. Zájem o hypotéky je podpořen velmi nízkými úrokovými sazbami, které u mnohých bank začínají jedničkou. Na tom se vzhledem k nastavení měnové politiky nebude v nejbližších měsících nic měnit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Boomu pomáhají hlavně nízké úrokové sazby. Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech klesá již tři čtvrtletí v řadě. V prosinci 2020 dosáhla dle Fincentra Hypoindexu na úroveň 1,96 procenta, což bylo o 0,02 procentního bodu méně než v listopadu 2020. Oproti prosinci 2019, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,34 procenta, došlo ke snížení o 0,38 procentního bodu.

V rámci pandemie koronaviru lidé tráví více času doma. Mnozí přitom zjistili, že jim jejich současné bydlení nevyhovuje, a proto jeví zájem o koupi nemovitostí. Děje se tak paradoxně v době krize, která je však svými rysi velice specifická. O nemovitosti mají zájem i investoři, kteří v nákupu realit vidí způsob, jak zhodnocovat prostředky. Obě tyto motivace se v nejbližších měsících nezmění a budou nadále vytvářet silnou poptávku na realitním trhu. „Oproti tomu nabídka nemovitostí bude kvůli pomalé výstavbě stále limitovaná. Lze proto očekávat, že i nadále bude docházet k růstu cen realit,“ říká Křeček.

V evropském měřítku i tak patří české hypotéky k těm spíše dražším. Průměrná sazba hypoték činila v eurozóně v listopadu – podle nejnovějších dostupných dat Evropské centrální banky – pouze 1,36 procenta. Na Slovensku byly hypotéky v listopadu 2020 k mání průměrně pouze za 1,05 procenta, vyplývá také z dat Evropské centrální banky (zde).

„To, že koronavirová krize hypotéky zlevní, se víceméně čekalo. Mnohem překvapivější je obrovská chuť Čechů se v takto ekonomicky náročné době zadlužovat, leckdy na desítky let,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Poměrně levné hypotéky nyní pohání enormní zájem o koupi nemovitosti. I kvůli dostupným hypotékám reality v Česku zdražují, meziročně až o desítky procent.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat