BNP Paribas Cardif index jistoty: Češi mají největší obavy o zdraví

Obavy o zdraví rostou s věkem, nejvíce se o něj obávají lidé starší 55 let. Velké starosti si Češi dělají i v oblasti financí, kde se zhoršení finanční situace obávají především ženy. Výzkum, který pro BNP Paribas Cardif Pojišťovnu provedla agentura IPSOS, nyní dosahuje 43 bodů ze 100. Nejvyšší hodnoty vykazuje v oblasti domova a rodiny.

Index jistoty vyjadřuje míru zabezpečení populace podle obav a pravděpodobností rizik. Zjišťuje také, jak jsou tato rizika kryta. „Největší pocit jistoty sledujeme u vysokoškolsky vzdělaných lidí ve věku 35 až 44 let, kteří mají zároveň vyšší příjem. Obecně mají hodnoty napříč indexem vyšší muži,“ vysvětluje specialista pro finanční trh výzkumné agentury IPSOS Michal Straka.

Nejvyšší hodnoty v indexu dosahuje pilíř domova a rodiny (47). Naopak nejhůře dopadl pilíř zdraví (40). Téměř čtvrtina (24 %) Čechů nenavštěvuje pravidelné prohlídky u stomatologa, ještě více Čechů pak zanedbává prevenci u praktického lékaře, kam pravidelně chodí jen 61 %.

Vyšší index v kapitole zdraví mají mladí lidé do 34 let, přesto se tato skupina cítí častěji emociálně nestabilní než starší populace; ve věku od 18 do 24 let jde o 39 % případů. Téměř třetina mladých (31 %) od 18 do 34 let také nesouhlasí s tím, že by byli psychicky zdraví. Více
než polovina Čechů ve věku od 25 do 44 let uvádí, že nezvládá v klidu stresové situace.

„Duševní zdraví získává v dnešní době na důležitosti. Statistiky ukazují, že roste počet mladých lidí, kteří žádají o invalidní důchod právě kvůli duševním nemocem. Více než polovinu hlášených pojistných událostí s diagnózou duševních poruch a poruch chování zastupují v BNP
Paribas Cardif Pojišťovně neurotické, stresové a somatoformní poruchy, což jsou tělesné obtíže bez organických příčin,“ říká obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny Martin Steiner.

I přes rostoucí povědomí a větší edukaci o kyberbezpečnosti Češi bezpečnost v on-line prostředí stále podceňují, což vede k nárůstu kybernetických zločinů. Podle Indexu jistoty 63 % Čechů necítí obavy při využívání veřejné wifi. S odcizením financí z účtu po útoku podvodníka má zkušenost 27 % Čechů a 41 % si proti tomu na základě takového zážitku zřídilo pojištění.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat