Bez plynu se neobejdeme, říkají dvě pětiny firem

valve-ga3ec9b6bc_1280

Zastavení dodávek zemního plynu by mohlo vést k vážným potížím v tuzemské ekonomice. Takřka čtyři z deseti českých firem, které využívají při své činnosti plyn, se bez něj vůbec nedokážou obejít, ukazuje průzkum v rámci projektu ČSOB Index očekávání firem.

„Z průzkumu vychází, že 34 procent firem spoléhajících se na plyn by muselo v případě výpadku stávající distribuce urychleně hledat náhradní zdroj dodávek plynu nebo zastavit provoz. Pouze čtyři procenta firem, které se bez plynu neobejdou, mají odpovídající zásoby. Nicméně aktuální situace kolem plynu v realitě zasahuje každého z nás,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Další skupiny firem a živnostníků by výpadek plynu podle svých slov zvládly. Čtvrtina by si se zastavením dodávek plynu poradila menšími úpravami technologií a procesů a 37 procent by čekaly velké investice. Mezi postižené podniky by patřily například výrobce kovových výrobků Elroz Invest nebo dodavatel vybavení pekáren Pekass. „Museli bychom opravovat pouze elektrické pece, a to je málo,“ říká spolumajitel posledně jmenované společnosti Zdeněk Maštálka.

Právě s investicemi do energetické soběstačnosti a obnovitelných zdrojů ČSOB firmám intenzivně pomáhá. „Nikdo už nepochybuje o tom, že investování do udržitelnosti a energetických úspor se rozhodně vyplatí, protože firmám a podnikatelům v důsledku snižuje náklady a zvyšuje jejich konkurenceschopnost a odolnost proti krizím,“ připomíná Pavel Prokop a dodává: „Pro firmy je důležité i to, že mají k dispozici i velký objem dotací, v jejichž zprostředkování jsme lídrem českého trhu. Proto aktivně hledají alternativy včetně těch s udržitelností spojených.“

Při svém podnikání používá plyn celkem 40 procent malých a středních firem a podnikatelů. Jeho využívanost přitom roste s velikostí firmy. U podniků s obratem nad 40 milionů korun už používá plyn 55 procent respondentů. Celkem bylo dotazováno 400 firem a podnikatelů.

Nejistota spojená s plynem patří mezi dopady vyplývající z válečného konfliktu na Ukrajině, kterým se cítí být ohrožena přibližně polovina firem a podnikatelů v Česku. Respondenti řadí mezi hlavní negativní vlivy růst cen energií (47 procent), celkovou nejistotu na trhu (46 procent), růst cen paliv (45 procent) nebo výpadky na straně dodavatelů (35 procent).

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat