Bankovní statistika: vklady zpomalují, úvěry rostou

Celková aktiva bankovního sektoru se během července zvýšila o 0,5 % na konečných 10 685 mld. Kč. V meziročním srovnání tempo růstu bilanční sumy mírně zrychlilo na 6,2 %. Největší zásluhu na červencovém růstu mají úvěry a ostatní pohledávky za klienty (+ 29 mld. Kč m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (+32 mld. Kč m/m). Obě tyto položky jsou spolu s vklady a úvěry u centrálních bank hlavními tahouny růstu i v meziročním srovnání.

Do celkového objemu vkladů 7 339 mld. Kč přibylo v prvním prázdninovém měsíci 0,8 %. V meziročním srovnání tempo růstu od počátku roku postupně zpomaluje z lednových 8,2 % na aktuálních 6,2 %, přesto to stále představuje pokračující kumulaci úspor, která nadále tlumí spotřebu domácností. V červenci se v úsporách nejvíce činily nefinanční podniky, které ke svým vkladům přidaly 53 mld. Kč (+3,5 % m/m). Segment obyvatelstva uspořil v červenci téměř 15 mld. Kč, což představuje zpomalení tempa růstu na 0,4 % m/m. V meziročním srovnání však připadá na úspory obyvatelstva 63 % celkového nárůstu vkladů.

Celkové úvěry vzrostly o 0,7 % meziměsíčně na konečných 4 489 mld. Kč. Meziroční tempo růstu dosáhlo hodnoty 5,8 %. Hlavní zásluhu na červencovém růstu si mohou připsat úvěry firemní, které po slabém růstu v červnu tentokrát přidaly 20 mld. Kč m/m. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu udržely nárůst srovnatelný s červnovým, tj. 12 mld. Kč m/m. Celkový objem nových firemních úvěrů v červenci dosáhl 46,5 mld. Kč, což je o 17,5 % více než vloni.

Poměr úvěrů poskytnutých v korunách a v eur zůstává mimořádně vyrovnaný, i když konkrétně v červenci měly korunové úvěry mírnou převahu. Od počátku roku pak firmy načerpaly téměř 378 mld. Kč nových úvěrů, což je o 27,5 % více než ve srovnatelném období loňského roku. Objem nových hypoték zůstává již třetí měsíc nad úrovní 18 mld. Kč, což podpořilo dosavadní letošní produkci na aktuálních 108 mld. Kč (+91 % r/r).

Velmi vysoké zůstávají i objemy hypotečních úvěrů refinancovaných a úvěrů v kategorii „Ostatní nová ujednání“. Příčinou může být změna podmínek předčasného splácení hypoték, která platí od 1. září letošního roku a zavádí zpět poplatky za mimořádné splátky mimo přesně specifikované okamžiky v průběhu hypoteční smlouvy.

Noví žadatelé tak možná uspíšili svá rozhodnutí, aby pro jejich smlouvu ještě platily stávající podmínky. U již existujících smluv klienti provedli změnu ve smluvních podmínkách či refixaci před platností zákona, neboť od včerejšího dne taková změna znamená přechod na nové podmínky předčasného splácení.

Měsíční objemy nových spotřebitelských úvěrů zůstávají od počátku roku vysoko nad 10 mld. Kč. Proto je dosavadní letošní produkce v objemu 78 mld. Kč o více než 32 % vyšší než vloni, a to jsme již tehdy hovořili o rekordním roku.


Autorkou textu je Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat