Asociace exportérů: Snad nám ten velký vývozní apetit ze závěru roku zůstane

container-3118783_1280

Podle dnes zveřejněných předběžných čísel skončila v prosinci bilance zahraničního obchodu v (národním pojetí v běžných cenách) přebytkem 17,7 miliard Kč, což je v meziročním srovnání o výrazných 25,9 mld. Kč lepší výsledek. Oproti stejnému období v loňském roce vzrostl vývoz o 18 % na 294,8 mld. Kč a dovoz o 7,4 % na 277,0 mld. Kč. Prosincová čísla podtrhují silný závěr roku. Obchodní bilance v posledním měsíci byla poprvé od roku 2005, podle sezóně neočištěných dat, netradičně kladná.

„Zcela nepřekvapivě dobrá exportní čísla táhl automobilový průmysl. Přebytek bilance v tomto sektoru byl o 14,7 mld. Kč vyšší v důsledku růstu jejich vývozu o 20,6 mld. Kč. Pokračoval také trend nižšího deficitu bilance v ropě a zemním plynu a to o 5,4 mld. Kč daného především nižší cenou na světových trzích a nižší spotřebou,“ shrnuje za Asociaci exportérů její místopředseda Oto Daněk. Pozitivně podle něj působil fakt, že se restriktivní covidová opatření, na rozdíl od jara, do průmyslové produkce propisovala jen minimálně. „Situace ve výrobním sektoru byla optimistická i u našich hlavních obchodních partnerů. Velmi slušná čísla zahraničního obchodu lze navíc očekávat i v lednu, což signalizují předstihové indikátory,“ konstatuje Daněk.

A jak podle něj hodnotit celý rok 2020? Celkový přebytek bilance zahraničního obchodu dosáhl 190,0 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek 44,3 mld. Kč. V porovnání s rokem 2019 se vývoz snížil o 166 mld. Kč (tj. o 4,5 %) a dovoz se snížil o 210 mld. Kč (tj. o 5,9 %). Byť se to na první pohled nemusí zdát, jsou to, vzhledem k okolnostem a extrémnímu propadu zahraničního obchodu na jaře, vlastně velmi slušná čísla. Pro připomenutí, v roce 2009 klesl objem zahraničního obchodu meziročně o 12,3 % (export o 10,8 % a import o 13,9 %)! Pro doplnění uvedu ještě čísla z našeho nedůležitějšího teritoria – SRN a naší nejdůležitější komodity – motorová vozidla.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat