Antivirus pro české firmy zatím do konce roku

Podporu od státu v rámci programů Antivirus získalo do poloviny listopadu bezmála 61 tisíc českých firem. Celkem dostaly 18,7 miliardy korun na podporu 820 257 pracovních míst. Údaje zveřejnila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní se jen několik stovek firem pokusilo o zneužití programu. Firmy si například nárokovaly vyšší podporu, aby následně zaměstnancům vyplatily podporu nižší. Pokud se ale některá firma dopustila jen formálních chyb, ministerstvo bude benevolentní a pomůže firmám tak, aby po nápravě nemusely příspěvek vracet. Takových firem je ale podle ní zhruba třicet.

V rámci programu Antivirus A stát od 12. března proplácí celou mzdu s odvody do 50 tisíc korun v těch provozech, které se na základě vládních nařízení musely zavřít. Program hradí také 80 % náhrad pro pracovníky v karanténě (stropem je 39 tisíc korun superhrubé mzdy). Program Antivirus B pak dorovnává 60 % náhrady do 29 tisíc korun superhrubé mzdy – při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu.

Sněmovna nyní projednává novelu zákona o zaměstnanosti, v němž by mělo být i nové nastavení kurzarbeitu. Stávající program Antivirus platí do konce letošního roku.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat