Analytici v očekávání nového prezidenta USA: oslabí dolar, zlevní Čechům benzín i elektroniku

Joe Biden - současný americký prezident
Dnešní inaugurace nového prezidenta USA Joe Bidena a nástup jeho administrativy bude mít zprostředkovaně vliv i na rodinný rozpočet každého Čecha. Analytici předpokládají, že oslabí dolar, což povede ke zlevnění benzin i spotřební elektroniku i na českém trhu.
Končící prezident Donald Trump opakoval, že dolar je až příliš silný, čímž se pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nová americká administrativa se chce  vrátit k běžnému přístupu a nechat dolar bez slovních intervencí. Jeho sílu by měly volněji ovlivňovat tržní síly. „Jenže to, oč se Trump pokoušel explicitně slovy, se Bidenově administrativě může zdařit činy, jakožto „vedlejší produkt“ vlastní rozmáchlé rozpočtové politiky. Minulý týden totiž Biden představil balík rozpočtových opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů. Obsahuje mj. peníze na navýšení přímých plateb Američanům v souvislosti s ekonomickými dopady pandemie, ale také dodatečné prostředky na zajištění distribuce vakcíny,“ upozorňuje hlavní ekonom TRinity Bank Lukáš Kovanda.
I když se tedy od Bidena nedá čekat intervenování za slabší dolar, zvolený šéf Bílého domu nebude mít podle všeho problém s dalším výrazným zadlužováním. Což by mělo dolar oslabovat také. „Letos tak lze čekat, že koruna proti dolaru posílí o několik desetihaléřů, což čeští motoristé, konzumenti elektroniky nebo milovníci amerických e-shopů uvítají,“ říká Kovanda.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat