Amerika v nejistotě, dolar ale zpevňuje, akcie rostou a koruna může oslabit 

New York 2018, USA

Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že boj o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly.

„Finančníci a burziáni tedy částečně ruší své investice, které stavěly na předpokladu přesvědčivého vítězství demokratů a jejích kandidáta Joea Bidena,“ komentuje to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Vyloučit nelze ani to, že nejistota bude trvat týdny až měsíce a definitivní výsledek může být nakonec jen velmi těsný.

Celé dny si může vyžádat spočítání korespondenčních hlasů v nyní klíčových státech typu Michiganu. Průběh voleb jsou připraveny napadnout obě strany, stávající prezident Donald Trump i jeho vyzyvatel Joe Biden.

Termínové kontrakty na americké akcie dnes ráno středoevropského času poskočily přesto vzhůru poté, co se Trump dostal do vedení v klíčovém státě Florida, ale i v dalších státech, které jsou pro výsledek voleb určující. Akcie tak navazují na silný včerejší růst, kdy klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard&Poor’s 500, vzrostl nejvýrazněji za poslední takřka měsíc.

I přes zvýšenou nejistotu akciové trhy pozitivně přijímají, že narůstá Trumpova šance na vítězství. Stávající prezident je pro ně i přes svoji jistou nevyzpytatelnost přece jenom známější než jeho rival, takže lépe vědí, co vlastně od něj čekat. Konvenuje jim také jeho protržní postoj a kroky, jako je například snížení daní. Naopak nelibě nesou Trumpovy obchodní války.

Dnes rostou také termínové kontrakty na převážně technologické tituly trhu NASDAQ, neboť investoři započítávají zvýšenou šanci Trumpova znovuzvolení. Investoři věří, že Trump by tolik jako Biden neprosazoval antimonopolní opatření namířená právě proti technologickým titulům.

„Zvýšená nejistota však současně vede k dnešnímu zpevnění dolaru a k poklesu výnosu amerických dluhopisů. Naopak lze čekat částečný výprodej méně bezpečných aktiv, včetně české koruny, která tak dnes může pocítit znatelný tlak na své oslabení,“ konstatuje Lukáš Kovanda.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat