Americká HDP ve 3. čtvrtletím s excelentním růstem

Existuje několik fundamentálních důvodů, proč jsou reálné úrokové sazby v USA aktuálně tak vysoko, a jedním z nich je nepochybně velmi silný hospodářský růst. O tom, že tomu tak opravdu je, bychom se měli přesvědčit zítra odpoledne, kdy bude zveřejněn první bleskový odhad růstu HDP za třetí kvartál tohoto roku. Ať se již podíváme na tržní konsensus či nowcasty, které máme k dispozici, tak vše nasvědčuje tomu, že růst by se mohl pohybovat někde nad 4 % či dokonce nad 5 % (mezikvartálně anualizovaně).

Jak k tomu došlo, že se americké ekonomice minulý kvartál tak dařilo? Předně utažený trh práce a nadměrné (post-covidové) úspory stále umožňují americkým domácnostem svižně utrácet. K tomu se navíc přidal i fenomén Barbenheimer, kdy dva úspěšné filmy nahnaly v létě lidi do kin, přičemž s tím se svezly i ostatní služby. Nicméně dařilo se i ostatním složkám poptávky, když tentokrát po delší době přispěly k růstu i rezidenční investice. Rovněž výsledky zahraničního obchodu nebyly špatné. A tak vlastně jedinou položkou, která by růst (ze strany poptávky) mohla srazit, zůstávají nevypočitatelné zásoby.

Samozřejmě, že stále platí to, že HDP je sice nejvíce vypovídajícím ukazatelem pokud jde o to zjistit, v jaké formě se nachází konjunktura, avšak jeho informační síla je oslabena tím, že jde o kvartální číslo zveřejňované s nemalým zpožděním. Jinak řečeno ve čtvrtek zveřejněný údaj o HDP bude tak trochu přece jenom zastaralý. Čímž se dostáváme k tomu, jak se může americké ekonomice dařit ve čtvrtém čtvrtletí. Zde může být situace již podstatně méně příznivá, byť by nemělo jít o žádnou katastrofu.

Kromě výrazně vyšších (delších) úrokových sazeb se bude muset ekonomika vypořádat s několika momenty, které mohou mít negativní dopad pro růst. Za všechny zmiňme: obnovené splácení studentských půjček, stávku automobilek v Detroitu a uzávěrku vybraných úřadů federální vlády, jež velmi reálně hrozí od poloviny listopadu.


Autorem komentáře je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat