Americká ekonomika odrazila obavy z nástupu recese

Wall Street, USA

Ekonomika Spojených států prokázala, že k případnému pádu do recese má ještě daleko. Výsledek průmyslové výroby sice zaznamenal zhoršení, když došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,6 % (vs odhad -0,3 %), zároveň byl však o 0,3 p.b. ponížen i předchozí výsledek (0,3 % vs původních 0,6 %), a tak ani reakce trhu nebyla negativní, když očekávaná meziměsíční dynamika byla z většiny dodržena.

Navíc došlo ke zmírnění negativního sentimentu ve zpracovatelském průmyslu ve státě New York, kde index místního Fedu překonal očekávání a vzrostl z předchozích -6,60 na -4,70 bodů. Na trhu práce v celých USA pak došlo k příznivému poklesu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (na 227 tis.), a to jak oproti předchozímu období (revidovaných 234 tis.), tak vůči očekáváním (235 tis.), a zároveň došlo k poklesu i u pokračujících žádostí.

Nejvíce pozornosti však včera obdržel úspěch maloobchodního sektoru, jehož tržby v červenci zaznamenaly nejlepší výsledek za poslední rok, když vzrostly oproti předchozímu měsíci dokonce o 1 %, a to nejen díky k ponížení červnového výsledku z 0,0 % na -0,2 %.

Po odečtení volatilních kategorií činil růst v červenci 0,3 % m/m (vs 0,9 % v červnu), celkové tržby pak byly meziročně vyšší o 2,7 %. V kombinaci s daty z trhu práce šlo o silnou indicii, že americká ekonomika se zdaleka nenachází v tak hlubokých problémech, jaké mohl naznačit report o zaměstnanosti z kraje měsíce.

Naopak včerejší výsledky trh spíše utvrdily v odolnosti trhu práce, ale i poptávkové strany ekonomiky USA. Ta je tažena pokračujícím růstem mezd, ale i dostupností levnějších substitutů zboží, které spotřebitelé poptávají vzhledem k pomalému odeznívání zvýšené inflace. Pravděpodobnost většího snížení úrokových sazeb (o 50bb) na zářijovém zasedání Fedu se v důsledku snížila až na 27,5 %, přestože ještě v předchozích dnech se obě varianty (-50bb vs -25bb) zdály téměř vyrovnané.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat