Aleš Michl guvernérem ČNB? Koruna v reakci na to oslabila

Oslabení koruny dnes odpoledne lze přičíst informaci, že by se A. Michl měl stát novým guvernérem ČNB. Aleš Michl je přitom s Oldřichem Dědkem v rámci bankovní rady odpůrcem rychlého zvyšování úrokových sazeb. Jmenování A. Michla guvernérem by mohlo být vážným problémem z pohledu komunikace měnověpolitických kroků ČNB, protože by působilo přinejmenším zvláštně, pokud by guvernér měl obhajovat kroky bankovní rady s kterými de facto nesouhlasil a proti kterým se dlouhodobě vymezuje.

Bankovní radu na konci června přitom čeká poměrně zásadní personální obměna. Definitivně konči J. Rusnok a pokud nebudou současní centrální bankéři T. Nidetzký a V. Benda opětovně jmenováni, tak nelze vůbec vyloučit, že nové složení bankovní rady docela výrazně obrátí měnověpolitický kurz.

Z dnešního oslabení koruny je jasně vidět, že riziko změny měnověpolitického kurzu si finanční trh uvědomuje. Za současné situace, kdy je inflace nejvyšší za posledních více jak 20 let, je navíc oslabování koruny pro ČNB krajně nepříjemné. Pokud by nové složení bankovní rady ve druhé polovině letošního roku začalo úrokové sazby dokonce snižovat, tak by se koruna mohla obratem stát z nejstabilnější měny středoevropského regionu středoevropským otloukánkem.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat