Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků vyzývají zákonodárce, aby co nejdříve schválili návrh zákona, který má snížit finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM z 50 % na původních 25 % ročních nákladů.
V opačném případě budou muset výrobci od července platit vyšší poplatky za obalové materiály, do nichž balí své produkty. Tyto zvýšené náklady by se následně promítlo do vyšších cen potravin.
Zákon přikazující povinnou finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM na 50 % ročních nákladů má vstoupit v platnost od července, pokud zákonodárci neschválí novou změnu zákona navracející poplatky na původní nižší úroveň.
Tři nevládní organizace – Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR – společně vyjádřily „zásadní znepokojení nad vleklým stavem projednávání vládní novely zákona o obalech v Poslanecké sněmovně“.
Chtějí urychlené schválení novely zákona, která má vrátit poplatky za obaly původní úroveň. „Zavedení poplatků za obaly představuje problém i pro zemědělce, kteří dodávají své kvalitní regionální produkty přímo k zákazníkům a chtějí tak činit i nadále a ve větší míře. Pokud
budou nuceni promítnout tyto další náklady do cen, spotřebitele tím mohou od koupě odradit. To by nejvíce poškodilo malé a střední farmy, ale i samotné spotřebitele, kteří o lokální potraviny stojí,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Mezi lety 2020 a 2024 se například u cukrovarů zvýšil poplatek za tunu papíru z 2 586 Kč na skoro dvojnásobek. U kombinovaných materiálů stál poplatek EKO-KOM na začátku období 6 346 Kč za tunu, loni pak už 22 488 Kč.