Jak na kryptoměny? Investujte jen volné prostředky, nepůjčujte si a buďte trpěliví

Bitcoin

V mém portfoliu je 40 % nemovitostí, které tvoří stavební pozemky a komerční areály, 15 % stříbra, 10 % zlata, 20 % přímých investic do firem a 15 % cash. Otazníkem jsou kryptoměny, přináším proto několik vlastních postřehů, jak krypto vnímat a jak s ním nakládat.

Nejsem zrovna milovníkem kryptoměn. Vadí mi na nich to, že na jejich těžbu se spotřebuje spousta energie. Ničíme si naši planetu, vzácné zdroje pálíme na něco virtuálního. Moje osobní preference ale neznamená, že bychom kryptoměny měli vynechat v našem seriálu o investování.

Obzvlášť teď, kdy prošly velkou korekcí. Například bitcoin se obchoduje za 19 309 dolarů, což je výrazný pokles oproti maximu 66 tisíc dolarů z loňského roku. Pokud jste ještě nezačali kryptoměny kupovat, teď by mohla být vhodná chvíle. Ale nakupte jen tolik, kolik můžeme bez potíží odepsat.

Je třeba zdůraznit, že kryptoměny včetně bitcoinu jsou velmi rizikové aktivum, a proto by do nich měla směřovat jen malá část investičních prostředků. Osobně bych nedával do kryptoměn více než tři procenta svého majetku.

Například Martin Stránský z Bit.plus doporučuje okolo 10 % prostředků na investice, ředitel Confirmo Roman Valihrach uvádí mezi dvěma a pěti procenty. Navíc by mělo jít o peníze, u nichž musíme počítat s tím, že o ně můžeme přijít. Úplná hloupost je si na investici do kryptoměn půjčovat.

A proč vlastně do krypta investovat? To souvisí s jeho rizikovostí. Člověk může o velkou část vložené investice přijít, zejména v krátkodobém horizontu, ale může také vydělat, a to výrazně více v porovnání s jinými aktivy.

Například tržní kapitalizace bitcoinu je podle Romana Valihracha dvacetkrát nižší než tržní kapitalizace zlata, přitom bitcoin je ve většině charakteristik lepší než zlato.

„Kolísání hodnoty zlata není ani zdaleka tak výrazné jako kolísání ceny bitcoinu,“ uvádí jako příklad vývoj v posledních pěti letech. „K dnešnímu dni je výkonnost zlata +46 % (průměr 9 % ročně), pětiletá výkonnost bitcoinu k dnešnímu dni pak 1200 % (průměr 240 % ročně). V dalších pěti letech to v případě bitcoinu již tak vysoký růst hodnoty nebude, na druhou stranu nebudou ani tak výrazné cenové výkyvy bitcoinu jako doposud,“ podotýká Valihrach.

A jak tedy na to? Začínající investoři by se měli zaměřit na známější a prověřené měny, mezi které vedle bitcoinu patří třeba modernější ethereum, spíše se nedoporučují tzv. altcoiny. Odborníci se vesměs shodují v tom, že pro snížení rizika by mělo jít o dlouhodobější formu spoření, tedy pravidelných nákupů krypta.

„Pravidelné spoření do krypta ale i do zlata pomáhá eliminovat krátkodobé výkyvy kurzu. Navíc již na trhu existují nástroje, které to celkem bez námahy umožňují, včetně našeho Bit.plus,“ dodává Martin Stránský.

Dalšími možnostmi je samozřejmě nakupování ve směnárnách, v Bitcoinmatech nebo třeba přes prostředníka na burze.

Když už kryptoměnu mám, musím ji někde uchovávat. Opět je několik možností. Hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal doporučuje HW peněženku. „Doporučuju český Trezor. Jiná bezpečná varianta pro smrtelníka neexistuje,“ říká.

Bitcoin s HW peněženkou Trezor funguje na bázi seedu, který dává vlastnictví komukoliv, kdo ho má. A dá se tedy odkázat, respektive zdědit.

HW peněženky jsou malé krabičky zabezpečené PINem a heslem. Ovšem individuální úschova krypta není pro každého a vyplatí se až u vyšších částek. Naprostá většina lidí drží svou investici na burzách jako je Coinmate nebo u obchodníků typu Bit.plus.

Další věcí je investiční horizont. Podle Romana Valihracha je nejkratší horizont investice do bitcoinu tři roky, ideální horizont pak pět let.

„Výhodou krypta je, že jste zcela nezávislí na institucích a případných investičních poradcích. Potřebujete-li část investice prodat kvůli nenadálým výdajům, je to jen a pouze na vás a již druhý den máte peníze na účtu,“ říká.

Lidé by ale neměli podléhat panice, když cena krypta přechodně klesne. V takovém případě se experti shodují v tom, že by neměli nic prodávat. „Cestou do pekel u dlouhodobé investice je sledovat kurz každý den nebo dokonce několikrát denně. To v zájmu zachování duševního zdraví rozhodně nedoporučuji,“ dodává Stránský.

Když to tedy shrnu. Do kryptoměn se vyplatí investovat, pokud mám nějaké volné finanční prostředky, u kterých mě neohrozí, když o ně přijdu. Nejvhodnější forma je dlouhodobé pravidelné spoření s horizontem pět a více let. To pomůže eliminovat riziko výkyvu kurzu a slibuje jistější výnos. A samozřejmě není na škodu, když si začínající investor nejprve nastuduje něco o historii krypta a jeho fungování. Je to cesta jen pár let zpátky, ale o to zajímavější.


Autorem textu je Vladimír Brůna, český investor. Článek je převzatý ze serveru HlídacíPes.org

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat