Miliarda navíc na podporu fotovoltaiky pro podnikatele

Ministerstvo průmyslu a obchodu navýšilo o jednu miliardu korun sumu určenou na podporu zavádění fotovoltaických systémů pro firmy. Konkrétně pro ty, které vlastní nemovitost nebo ji mají celou v nájmu; jsou pro ně připraveny celkem čtyři miliardy korun místo původních tří. MPO zároveň prodloužilo termín podávání žádostí do 31. srpna 2022.

„Podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy je jedním z hlavních směrů, kterým se musíme vydat nejen v rámci snahy snižovat emise, ale také minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Výstavba nových fotovoltaických zdrojů může podle něj podnikatelům pomoci se snížením nákladů na energie a se zvýšením energetické soběstačnosti.

„O výzvu je mezi podnikateli velký zájem, MPO proto rozhodlo navýšit alokaci pro aktivitu A) o další 1 mld. Kč na 4 mld. Kč, a tím využít veškerou dostupnou alokaci pro aktivitu FVE s/bez akumulace z Národního plánu obnovy. Současně se posouvá i termín ukončení příjmu žádostí do 31. srpna 2022, tak aby žadatelé měli dostatek času na přípravu žádostí,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

K pátku 20. května 2022 MPO evidovalo celkem 1 760 žádostí za 2,9 mld. Kč v aktivitě A, která je určena pro podnikatele, kteří vlastní nemovitost nebo ji mají celou v nájmu. Výzva je otevřena pro všechny podniky, MPO tak podpoří jak malé a střední podniky, tak i ty velké. Míra podpory na fotovoltaickou elektrárnu (FVE) je 35 % a na akumulaci 50 % (v případě Prahy 45 %) pro všechny podniky bez ohledu na jejich velikost z celkových způsobilých výdajů projektu.

Podrobnosti k výzvě jsou k dispozici ZDE.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat