ČNB kritizuje šířící se dezinformace. Český bankovní systém je robustní a stabilní, ujišťuje

Bankovní rada ČNB

Česká národní banka se společně s Českou bankovní asociací vymezila vůči dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. „Tyto dezinformace jsou zcela nepodložené a účelově zneužívají specifické situace Sberbank ke snahám o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru. Upozorňujeme, že šíření takových dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají,“ sdělily obě instituce ve společném tiskovém prohlášení.

ČNB opakovaně upozorňuje, že Sberbank byla specifickým případem, vyvolaným geopolitickým vývojem, v jehož důsledku došlo k masivním výběrům vkladů klientů této banky. I na takové případy je však podle ČNB finanční systém připraven. Už nyní, týden poté, co ČNB oznámila zahájení kroků k odebrání licence Sberbank, začal Garanční systém finančního trhu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet pojištěné vklady, a to až do výše 2,5 milionu korun na klienta.

Jak již ČNB uvedla minulý týden ve svém prohlášení, tuzemské banky jsou stabilní, silné a zdravé a orientují se dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky. Jejich podnikání v Rusku je naprosto zanedbatelné a případné selhání tamních úvěrů a investic by na jejich finanční situaci nemělo takřka žádný vliv.

Jejich stabilitu významně posiluje skutečnost, že jsou i v evropském kontextu nadstandardně dobře kapitálově vybavené. Také z pravidelných zátěžových testů ČNB vyplývá, že odolnost tuzemských bank vůči vnějším šokům je vysoká, což platí i v současné geopolitické situaci.

Česká národní banka a Česká bankovní asociace rovněž ve svém prohlášení ujistily veřejnost, že v České republice hladce fungují všechny kanály zprostředkování plateb – jak bezhotovostní s použitím platebních karet a bankovních převodů, tak hotovostní. V podmínkách České republiky tak není důvod k nestandardnímu chování např. v podobě zvýšené držby hotovosti.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat