Celková aktiva českého bankovního sektoru: více než 9,3 bilionu korun

money-g4bf095d5d_1280

Výše celkových aktiv bankovního sektoru podle údajů k listopadu 2021 vzrostla jen mírně o 0,7 % meziměsíčně na konečných 9 314,2 mld. Kč. V meziročním srovnání růst aktiv zrychlil na 7,8 %. Hlavní roli v listopadovém navýšení o 65 mld. Kč sehrály již tradičně úvěry a pohledávky jak za klienty (+18,7 mld. Kč), tak u jiných úvěrových institucí (+17,0 mld. Kč), společně s vyšším objemem dluhových cenných papírů v držení bank (+21,2 mld. Kč).

Celkový objem vkladů v listopadu přidal 0,2 % a ukončil tento měsíc na hodnotě 6 084,0 mld. Kč. Meziroční tempo růstu se však vrátilo nad 7% hranici, konkrétně na 7,1 %. Segment vládních institucí zasáhl do listopadového vývoje vkladů jen velmi jemně s poklesem o 1,6 % (-13,6 mld. Kč). Přesto spolu se snížením vkladů finančních institucí (-11,6 mld. Kč) významně zredukoval vliv nárůstu vkladů v segmentu nefinančních podniků (+34,1 mld. Kč).

Segment obyvatelstva v listopadu zcela stagnoval, když přidal na své účty jen lehce nad 400 mil. Kč. Ve srovnání s předchozím rokem vklady firem i obyvatelstva zpomalily své tempo růstu na 7,9 % resp. 8,6 %.

„V našich propočtech tzv. nad-vkladů, tedy nárůstu vkladů nad úroveň běžnou v předpandemické době, přidal firemní sektor v listopadu dalších 7,5 mld. Kč. Naopak hodnota nad-vkladů u obyvatelstva již druhý měsíc v řadě poklesla, konkrétně o 12 mld. Kč. Dá se předpokládat, že nástup inflace zpomalí přísun vkladů na bankovní účty, což ovšem nijak neohrozí silnou zdrojovou základnu sektoru,“ říká analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Celkové úvěry dosáhly na konci listopadu hodnoty 3 874,2 mld. Kč, což je o 0,5 % více než v předchozím měsíci a ve srovnání s předchozím rokem o 6,6 %. Naprostou většinu listopadového přírůstku zajistily úvěry obyvatelstvu, které nadále udržely dosavadní tempo růstu na úrovni 1,0 %.

Naopak pro firemní sektor znamenal listopad razantní zpomalení na 0,2 % meziměsíčně. Meziroční srovnání přináší přívětivější obrázek, kdy firemní úvěry vzrostly o 4,8 % a úvěry obyvatelstvu dokonce o 10,3 %. Z hlediska nově uzavřených úvěrových smluv přibylo ve firemním sektoru lehce pod 40 mld. Kč, což je o 24 % méně než v předchozím měsíci. Od počátku roku 2021 banky do firemního sektoru poskytly nové úvěry v hodnotě převyšující 600 mld. Kč.

V nových hypotékách bylo v listopadu poskytnuto 37,5 mld. Kč, což je opět více než v předchozím měsíci. „Je to důsledek zvýšené poptávky po úvěrech z obav z očekávaného růstu úrokových sazeb a zároveň před znovuzavedením omezujících limitů v dubnu letošního roku,“ vysvětluje Kalivodová.

V souhrnu bylo od počátku loňského roku poskytnuto již více než 372 mld. Kč nových hypoték, což přibližuje rekordní 400miliardovou hranici na dosah a velmi pravděpodobně ji do konce roku překročily. „V letošním roce je však třeba počítat s razantním zpomalením růstu hypotečního trhu. Spotřebitelské úvěry prozatím udržují příznivé tempo růstu, když dosavadní objem nových spotřebitelských úvěrů v hodnotě 84,3 mld. Kč převyšuje loňskou sumu o 21,6 %, avšak navýšení úrokových sazeb se právě spotřebitelských úvěrů dotkne nejcitelněji,“ konstatuje Lenka Kalivodová.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat