Zpřesněný odhad výkonu domácí ekonomiky: meziroční růst HDP o 8,2 %

gears-1236578_640

Zpřesněný odhad výkonu domácí ekonomiky v letošním 2. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen na mezikvartální růst o 1,0 % a na 8,2 % v meziročním srovnání. Předběžný odhad z konce července přitom ukazoval na růst domácí ekonomiky pouze o 0,6 % mezikvartálně a 7,8 % meziročně. „Úprava HDP směrem nahoru je jednoznačně pozitivní zprávou, avšak na druhou stranu je třeba obratem dodat, že i po zlepšení růst domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí zaostal za původním tržním odhadem i za červencovou makroekonomickou prognózou České národní banky. Za nenaplněnými odhady HDP přitom stojí primárně slabší růst vývozu,“ konstatuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák a dodává:

K mezikvartálnímu růstu ekonomiky ve 2. čtvrtletí významně přispěla především spotřeba domácní, do které se kladně promítlo ukončení protiepidemických opatření v průběhu jara. Dalším významným zdrojem růstu HDP byly investice v podobě tvorby hrubého fixního kapitálu. Negativní vliv na HDP měla naopak zahraniční poptávka, což ostatně již dopředu indikovala měsíční čísla ze zahraničního obchodu.

Z nabídkové strany mezikvartálně rostla hrubá přidaná hodnota především v odvětví obchodu, ubytování a pohostinství, když právě tento segment ekonomiky nesl v předchozích čtvrtletích největší břemeno pandemických opatření. Přes problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích se však dařilo i zpracovatelskému průmyslu a stavebnictví.

Na velmi silný meziroční růst HDP o 8,2 % je nutné se především dívat optikou velmi nízké statistické základny z loňského 2. čtvrtletí. Silný meziroční růst si připsala spotřeba domácností i vládní spotřeba. Růst si připsala tvorba hrubého fixního kapitálu. Výrazně ve 2. čtvrtletí přitom vzrostla tvorba zásob. Saldo zahraničního obchodu bylo kladné ve výši 56,3 mld. korun. Přeci jen se však počítalo s rychlejším růstem vývozu než o 30,6 %.

Zpřesněný údaj o HDP za 2. čtvrtletí ukázal, že problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích jsou aktuálně brzdou průmyslově laděné české ekonomiky. Výsledky jsou patrné na slabší dynamice exportu a zároveň i na silném nárůstu nedokončené produkce. Naopak původní předpoklad o slabším oživení spotřebitelského apetitu se nepotvrdil. V souhrnu za celý letošní rok je i nadále reálný růst domácí ekonomiky lehce přes 3 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat