Zahraniční obchod zasáhly problémy v dodávkách, brexit i silnější koruna  

Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru podle analytiků mírně zklamal. Přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek vyšší: 26,2 miliardy. Na druhé straně přebytek je meziročně vyšší o 2,2 miliardy. „Zahraniční obchod podal horší než očekávaný výkon v důsledku přetížení světových přepravních kapacit, například v nakládce a kontejnerové přepravě na asijsko-evropské trase,“ konstatuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Kvůli nedostatku čipů z Asie musela omezovat svoji výrobu například automobilka Škoda Auto, podobné potíže zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka v lednu kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách. Podobné problém postihují i kolínskou automobilku TPCA. Mezinárodnímu obchodu České republiky nenahrál ani konec pobrexitového přechodného období, jež vypršelo loni s koncem roku. „Vyhlížená nejistota vedla k předzásobení odbytišť přímého i nepřímého vývozu z ČR, což v oblasti zahraničního obchodu zadělalo na lednový a částečně i únorový tlumící efekt,“ vysvětluje Kovanda. 

Tuzemským exportérům nepomohlo ani posílení koruny v porovnání s uvedenými rekordními měsíci zářím až listopadem 2020. Kurs koruny k euru se během února pohyboval převážně pod 26,00. Pod většinu října 2020 přitom převyšoval úroveň 27 korun, po podstatnou část září a částečně i v listopadu 2020 pak přesahoval úroveň 26,50. Silnější měna snižuje konkurenceschopnost vývozců na zahraničních trzích.   

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat