Vývoj HDP: mělká recese domácí ekonomiky potvrzena

smileys-gc9b099141_1280

Domácí ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku podle předběžného odhadu ČSÚ poklesla oproti 3. čtvrtletí o 0,3 % a v meziročním srovnání tempo růstu HDP zvolnilo na 0,4 %. Česká ekonomika tak ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP dvou po sobě jdoucích čtvrtletí. V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 2,5 %.

„Pozitivní je, že proběhnuvší či probíhající (to záleží na výkonu HDP v 1. čtvrtletí 2023) recese je málo viditelná a nepojí se zatím s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti. Na druhé straně se český HDP ve stálých cenách stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí 2019,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Česká ekonomika tak podle něj stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii covidu 19, když v loňském roce byla hlavní brzdou růstu spotřeba domácností. „A s růstem tuzemské ekonomiky to nebude příliš slavné ani letos, kdy lze očekávat růst HDP kolem nuly a v lepším případě v rozmezí 0 – 1 %,“ myslí si Novák.

Na detailnější vhled do struktury HDP bude třeba počkat až na začátek března, ale již nyní je podle ekonomů jasné, že za mezikvartálním poklesem HDP stál primárně propad spotřeby domácností. „Ostatně není se čemu divit, když vysoká inflace významně ukrojila z reálných příjmů domácností. V závěru loňského roku navíc pokračoval pokles maloobchodních tržeb a velmi slabá byla i spotřebitelská důvěra. Pozitivně naopak působil zahraniční obchod. Větší nejistota ve 4. čtvrtletí panuje u vývoje investic a tvorby zásob,“ říká Novák.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat