Inflace v úvodu letošního roku vzrostla o poznání výrazněji, než se očekávalo. Spotřebitelské ceny v lednu oproti prosinci vzrostly o 1,3 %. V meziročním srovnání však spotřebitelská inflace mírně zpomalila na 2,2 % z prosincových 2,3 %. „Začátek každého kalendářního roku je obvykle spojen s vyšší nejistotou cenového vývoje. Specifikem letošního ledna byla navíc probíhající pandemie Covidu19 a restriktivní vládní omezení, což mohlo vytvářet určité komplikace při sběru dat,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Za meziměsíčním nárůstem cen stály v lednu primárně dražší potraviny a alkohol s tabákem. V menší míře se zdražovalo i bydlení, kde vyšší růst cen zaznamenal ceny vodného a stočného. Zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků se v lednu do nárůstu cen tabáku promítlo zatím jen marginálně.
V meziročním srovnání spotřebitelská inflace jen mírně zpomalila na 2,2 % a nacházela se tak jak nad inflačním cílem ČNB, tak i nad prognózou ČNB pro leden. „Nejvyšší překvapení se koncentrovalo u potravin, jejichž ceny meziročně vzrostly o 0,6 %. V meziročním srovnání k růstu lednové inflace výrazně přispíval především oddíl alkoholické nápoje a tabák. Pozitivní byl i příspěvek potravin a nákladů spojených s bydlením. Zároveň je třeba zdůraznit, že tempo růstu cen nákladů spojených s bydlením včetně energií je aktuálně o poznání slabší, než tomu bylo na začátku loňského roku. Pozitivní do inflace byl i příspěvek odívání a obuvi, bytového zařízení, rekreace a kultury či stravování a ubytování,“ vypočítává Novák.
S meziroční inflací lehce nad 2 % je podle něj nutné počítat i v nadcházejících měsících. Rychle totiž roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Další zrychlování cen lze pravděpodobně očekávat i v případě potravin. A i přes zpomalení cenové dynamiky ještě stále svižně roste jádrová složka inflace. Na druhé straně, rychlejší růst meziroční inflace ke 3 % je letos podle analytiků velmi nepravděpodobný.