Česká výnosová křivka byla v posledních měsících ovlivněna globálním vývojem, zejména německým fiskálním balíčkem a očekáváními ohledně měnové politiky Fedu. Německý plán zvýšených investic do obrany a infrastruktury zůstává beze změny, ale situace v USA byla dynamičtější.
Donald Trump nejdříve vyhlásil vyšší reciproční cla, než se čekalo, což vedlo k poklesu výnosů na americkém dluhopisovém trhu. Investoři očekávali rychlejší snižování úrokových sazeb, aby se zabránilo recesi, a tento vývoj stáhl dolů i tuzemské výnosy.
Krátce poté však došlo k „americkému výprodeji“, kdy se investoři zbavovali dolaru, amerických akcií a dluhopisů, což způsobilo výrazný nárůst vládních výnosů. Současně se naplňuje náš předpoklad, že trhy přestávají věřit v agresivní uvolňování měnové politiky. V Česku poslední data o HDP, inflaci a mzdách přesvědčila trhy, že Česká národní banka (ČNB) zůstane obezřetná, což vedlo k růstu výnosů napříč křivkou.
Výnos 10letého českého dluhopisu se aktuálně pohybuje kolem 4,3 % a do konce roku očekáváme, že zůstane nad 4% hranicí. V následujících letech se bude snižovat jen velmi pomalu, protože přetrvává nejistota ohledně rozpočtové konsolidace nové vlády po podzimních volbách a jejích rozpočtových prioritách.
Text je převzatý z aktuální makroekonomické prognózy týmu ekonomického výzkumu Raiffeisenbank