Výhled ve výrobě kvůli poklesu zakázek dále klesá

Index nákupních manažerů (PMI) pro výrobní sektor v dubnu výrazně poklesl z 44,3 bodu na 42,8 bodu. Na rozdíl od mediánu trhu jsme s poklesem počítali, tempo zhoršení ale představuje negativní překvapení.  Snížení hodnoty indexu je způsobeno zejména prudkým poklesem nových zakázek a rapidním propadem výroby. To na druhou stranu snižovalo poptávku po výrobních vstupech, což vedlo k poklesu jejich cen a zlepšení dodavatelských výkonů. Prozatím se tento trend ale naplno neprojevil v cenách výstupů, které se i nadále zvyšovaly, byť nejpomalejším tempem za poslední více jak dva roky.

Pokles nových zakázek v dubnu patřil mezi nejsilnější od května 2020, kdy za sníženou poptávkou podle firem stojí zejména oddalování zakázek a redukce investic. Obdobný obrázek lze sledovat i u zahraničního obchodu, kdy došlo k dalšímu prudkému poklesu exportních zakázek. Situace na straně poptávky se následně u firem přelévá i do stavu výroby, kdy v dubnu došlo k dalšímu poklesu objemů.

Negativní sentiment se přelévá do poptávky po vstupech, což přispívá k větší dostupnosti materiálů a celkové stabilizaci dodavatelských řetězců. Díky tomu firmy snižují své náklady, byť tyto úspory prozatím nejsou znát na prodejních cenách a čeští výrobci opět zvyšovali své ceny. Dochází také k optimalizaci výrobních kapacit, což v kontextu nižší poptávky znamení další snižování zaměstnanosti. České zpracovatelské firmy propouštěly sedmý měsíc v řadě, ovšem pomalejším tempem než v některých předcházejících měsících.

Navzdory nepříznivé současné situaci zůstávají vyhlídky českých firem spíše pozitivní a optimismus je poblíž nejvyšších úrovní od loňského května. Obavy u firem kromě vysoké inflace ale začíná vytvářet také nejistota ohledně udržení zákazníků.

Výsledky HDP z prvního kvartálu sice vyznívají vesměs pozitivně (ČR i eurozóna: +0,1 % k/k), oživení pod tíhou vysokých úrokových sazeb a celkové nejistoty ovšem může být pomalejší, tak jak naznačuje dnešní report PMI. Pro celý letošní rok počítáme se stagnací tuzemské průmyslové výroby a s růstem HDP o 0,9 %. Současný vývoj ale představuje riziko pomalejšího ekonomického oživení v letošním roce a tím pádem i slabšího celoročního výsledku, než se kterým počítáme v naší prognóze.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat