Všem OSVČ a firmám stát automaticky zřizuje datové schránky

Od nového roku budou muset všichni podnikatelé a živnostníci komunikovat s úřady výhradně prostřednictvím datových schránek. Platí to i naopak – pro komunikaci úřadu směrem k firmám či OSVČ. Respektive – schránky budou zřizovány postupně, stát má na celou akci tři měsíce. V přechodné době do března 2023 nehrozí budoucím majitelům schránek žádný postih – dokud ji nemají, mohou s úřady komunikovat jako dosud, korespondenčně.

V Česku fungují datové schránky již od roku 2009 – povinné ale byly dosud jen pouze pro firmy, advokáty, insolvenční správce či daňové poradce. Pro ostatní podnikatele bylo jejich používání dosud jen dobrovolné.

S účinností od 1. 1. 2023 je datová schránka automaticky zřizována:

  • Každé právnické osobě – nejen firmám zapsaným v obchodním rejstříku (jako dosud), ale také těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.
  • Každé fyzické podnikající osobě – dosud byly datové schránky OSVČ zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim však datovou schránku zřídí Ministerstvo vnitra automaticky.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat