Vláda schválila rozpočet pro rok 2024, deficit bude 252 mld. Kč

Vláda na svém dnešním zasedání schválila státní rozpočet na rok 2024 s úspornými opatřeními, která meziročně sníží deficit na 252 mld. Kč. Rozpočet počítá s celkovými příjmy 1940 mld. Kč a výdaji 2192 mld. Kč.

Do návrhu, který vláda odesílá k projednání do Poslanecké sněmovny, jsou promítnuta i opatření z Ozdravného balíčku, která snižují výdaje na národní dotace. Celkově má Ozdravný balíček během příštích dvou let snížit rozpočtové deficity celkem o 150 mld. Kč, a přibrzdit tak tempo zadlužování státu.

Jen v příštím roce balíček přispívá ke snížení salda státního rozpočtu o 97,7 mld. Kč. „Sestavili jsme první rozpočet této vlády, který nečelí mimořádným výdajům vyvolaným vnějšími krizemi, jako bylo skokové zdražení energií nebo pomoc Ukrajině či uprchlíkům hledajícím v ČR
bezpečí před agresí Ruské federace. Schválený rozpočet tak můžeme označit jako odpovědný. Vracíme se k prioritě naší vlády, kterou je rozpočtová disciplína. Rozpočet plní naše závazky zvýšením výdajů na obranu a školství, nesaháme ani na sociální dávky – a to i přes rostoucí náklady na obsluhu státního dluhu,“ řekl ke schválenému návrhu rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat