Únorová čísla z průmyslu jsou slabší, než se očekávalo

gears-1236578_640

Česká průmyslová produkce v meziměsíčním srovnání poklesla o dvě procenta, jedná se tak o třetí meziměsíční pokles v řadě. V meziročním srovnání produkce klesla o 2,6 %. Únorová čísla z průmyslu byla slabší, než se očekávalo. „Pokud někde na únorových číslech z průmyslu hledat pozitiva, tak jednoznačně v tom, že pokles produkce připadá z velké části na vrub specifickým faktorům na straně nabídky. Od začátku letošního roku se totiž stupňují problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, a to jak z pohledu prodlev a výpadků dodávek vstupů, tak i tlaku na růst jejich cen. Klíčové je, že poptávka, hlavně ta zahraniční, zůstává silná, což bylo v únoru patrné i z dalšího meziročního růstu nových zakázek o 6,7 %,“ komentuje čerstvá data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

K poklesu průmyslové produkce v únoru významně přispěl automobilový sektor: výroba motorových vozidel se meziročně snížila o osm procent. Významně k tomu přispěla právě omezení na straně nabídky. „Problémy s dodávkami trápí i další významná odvětví zpracovatelského sektoru jako je například výroba elektrických zařízení. Pokud máme zmínit odvětví, kterému se v únoru opravdu dařilo, tak se jedná o farmaceutický průmysl, kde produkce vzrostla meziročně skoro o čtvrtinu,“ dodává Novák.

Předstihové indikátory pak naznačují, že v průmyslu budou převládat nastolení trendy za začátku letošního roku i v nejbližších měsících. Na jedné straně budou zatím i nadále přetrvávat problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, na straně druhé poptávka bude silná. Od března a následně i v dalších měsících se průmyslová produkce dostane v meziročním srovnání silně do plusu, což bude způsobeno loňskou jarní uzavírkou průmyslu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat