Uchazečů o práci je více než volných míst. Poprvé od roku 2018

office-594132_1280

Podíl nezaměstnaných osob v lednu mírně vzrostl na předpokládaných 3,9 % z prosincových 3,7 %. Za růstem nezaměstnanosti stály podle expertů téměř výhradně sezonní faktory, což je pravidelně se opakující sezónní vzorec s dočasně vyšší nezaměstnaností během zimy.

„Proběhnuvší hospodářská recese ve druhé polovině loňského roku se do situace na pracovním trhu téměř nepromítla a jedinou hmatatelnější stopou poklesu ekonomiky je zatím snižující se nabídka volných pracovních míst,“ upozorňuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V lednu bylo na úřadech práce evidováno 281 tisíc volných pracovních míst, což je oproti prosinci úbytek o 7,5 tisíc a v meziročním srovnání o 70,5 tisíc. „Letos v lednu se tak po dlouhé době otočil poměr, když počet nezaměstnaných (283,1 tis.) aktuálně mírně převyšuje volný počet míst (281,1 tis.). Od dubna 2018 až do loňského prosince přitom počet volných míst převyšoval počet nezaměstnaných. Otázkou je samozřejmě relevance nabízených volných pracovních pozic,“ říká Novák.

Ochlazovaní domácího pracovního trhu tak v posledních měsících probíhá zatím primárně prostřednictvím poklesu volných pracovních pozic. Firmy začínají být s nabíráním nových zaměstnanců opatrnější, než tomu bylo v první polovině loňského roku a tento trend bude pravděpodobně pokračovat.

„Navzdory zlepšení ekonomického výhledu je v průběhu letošního roku pravděpodobně nutné počítat s pozvolným nárůstem nezaměstnanosti výrazněji nad 4 %. Pozitivem v tomto směru alespoň je, že zatím nic nenasvědčuje k tomu, že by mělo dojít k prudkému nárůstu nezaměstnanosti a dramatickému úbytku volných pracovních pozic, jako tomu bylo po finanční krizi v roce 2008,“ říká Miroslav Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat