Týden s korunou: stále ve vyčkávací fázi

Domácí měna se během uplynulého týdne zabydlela v intervalu 24,60 – 24,70 EUR/CZK a jen kosmeticky oslabovala. Začátkem tohoto týdne se tak pohybuje spíše blíže horní hranice. Výraznější pozdvižení nepřinesl ani rozhovor s Alešem Michlem, který byl první od jeho jmenování guvernérem.

Vyznění šlo na obě strany, kdy si lze z rozhovoru z pohledu koruny vytáhnout pozitivní ale i negativní impulsy. Z prvního šuplíku lze zmínit fakt, že pohled Aleše Michla na nastavení sazeb víceméně souzní s představenou alternativní prognózou a kontinuita v podobě navázání na analytickou měnovou část by nemusela být výrazněji porušena. Na druhou stranu v rozhovoru nový guvernér již nyní opakovaně odmítá další navyšování sazeb a vyhýbavá odpověď na otázku ohledně podpory devizových intervencí jistotu koruně také nepřilila.

Nedošlo ani k žádnému projasnění ohledně budoucího složení rady a informace jsou podobně strohé jako před týdnem. Na úplném konci týdne tak alespoň svůj postoj k červnové úpravě sazeb vyjádřil člen rady ČNB Tomáš Holub, který se chystá podpořit navýšení sazeb na úrovni, se kterou počítá trh, což zhruba odpovídá 75bb. Méně konkrétní byl viceguvernér Tomáš Nidetzký, zvyšování ale očekává i on.

Tento týden z českých ekonomických dat dorazí PMI ze sektoru výroby, zpřesněný odhad HDP a informace o plnění státního rozpočtu. Ani jedna z těchto statistik nemá ambici výrazněji ovlivnit směr koruny, a z pohledu více kurzotvorných dat se bude čekat až na příští týden, kdy dorazí informace ohledně vývoje inflace. Tradičně dříve ale dorazí vývoj spotřebitelských cen z eurozóny a přinese nápovědu i ohledně našeho výsledku.

Obecně se v eurozóně čeká další meziroční zrychlení, především v důsledku dražších cen potravin. Za sledování bude stát i vývoj na eurodolaru, kdy obecně posilující evropská měna nahrává i koruně. V posledním týdnu ale tento vztah neplatil, a zatímco koruna víceméně stagnovala, euro vůči dolaru posílilo téměř o 2 % až k hranici 1,075 EUR/USD a je tak nejsilnější za poslední měsíc.

Pomohlo k tomu rychlé přeceňování očekávání ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb, kdy aktuálně trh počítá se zvýšením sazeb o celý procentní bod do konce letošního roku. Znamenalo by to zvýšení na každém letošním zasedání počínaje červencem. My v naší prognóze předpokládáme méně agresivní tempo a pro letošek tak vidíme „jen“ 3 hiky.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat