Týden s korunou: posílení pod hranice 24,8 Kč za euro

Jaký byl vývoj koruny v minulém týdnu?
–        K posílení koruny v minulém týdnu vedlo nejprve zveřejnění předběžného odhadu inflace v ČR, která překvapila a z dubnové hodnoty 1,8 % se zvýšila meziročně na 2,4 %. Zároveň byl publikován růst nominálních mezd v 1Q 2025, který pouze mírně zpomalil z 6,9 % (4Q 2024) na 6,7 %. Tyto výsledky jsou argumentem pro bankovní radu, aby zůstala velmi opatrná s dalším snižováním sazeb. Koruna posílila až k 24,79 EUR/CZK.
–        Ve čtvrtek bankovní rada ECB snížila sazby o 25 bb. Pokles se předpokládal a reakce koruny byla neznatelná (od 24,82 k 24,77 EUR/CZK).
–        V Německu se průmyslová výroba propadla více (-1,4 %), než předpokládal trh (-0,8 %). Průmyslová výroba v ČR vzrostla o 2,0 % (odhad trhu 0,7 %). Data z průmyslu nevedla k posilování koruny, avšak pokud dojde k oživení, mohou podpořit její posílení.
–        Ve středu citelně oslabil dolar, který reagoval na report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru v USA. Zpráva ukázala, že v květnu přibylo pouze 37 tis. pracovních míst (mediánový odhad trhu 114 tis.). Ani páteční oficiální údaje, které ukazují změnu počtu zaměstnanců, nedopadly příliš dobře a dolar opět mírně oslabil, z čehož profitovala koruna a během pátka posílila až k 24,72 EUR/CZK.

Co čeká korunu v tomto týdnu?
–        Údaje, které vyjdou tento týden, mají na vývoj koruny omezený vliv, pokud nás nepřekvapí finální údaj inflace v České republice. Jestliže by byla inflace vyšší než odhad (2,4 %), mohla by koruna opět mírně posílit.
–        Středeční údaje o CPI z USA mohou ovlivnit kurz dolaru. Trh předpokládá, že se inflace zvýší meziročně o 2,5 % (u jádrové složky o 2,9 %). Pokud se inflace zvýší nad odhady, bude situace více nahrávat tomu, že Fed bude i nadále extrémně opatrný se snižováním sazeb, díky čemuž by dolar mohl částečně umazat nabyté ztráty.


Autorkou textu je Tereza Krček, analytička Raiffeisenbank

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat