Týden s korunou: nejistota plynoucí z vývoje v bankovním sektoru přetrvává

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

Globální finanční trh má za sebou další více volatilní týden, který se nesl především ve znamení snahy o stabilizaci vývoje v bankovním sektoru. Ta vyústila víkendovým odprodejem dlouhodobě problémové švýcarské banky Credit Suisse do rukou jejího rivala UBS. Společně s rozšířením nástrojů na poskytování likvidity ze strany hlavních centrální bank se tak podařilo uklidnit situaci a začátkem tohoto týdne je obchodování až na výjimky prozatím klidnější.

Paniku nedopustila ani ECB, která na čtvrtečním zasedání rozhodla o 50bb zvýšení a naznačila tak, že finanční sektor považuje za dostatečně stabilní proto, aby zvládl další zvyšování sazeb. Cenová stabilita je tak i nadále podle ECB hlavním problémem. Globálnímu dění pak odpovídal i vývoj u české koruny. Ta na začátku minulého týdne vůči euru dále ztrácela a poprvé od letošního ledna oslabila nad 24,0 EUR/CZK. Zde se ale depreciační tlaky umírnily a od té doby se obchoduje v relativně úzkém pásmu kolem 24korunové hranice.

V tomto týdnu bude zásadní především měnověpolitické zasedání Fedu. Ještě zhruba před dvěma týdny bylo z velké části očekávané zrychlení tempa zvyšování sazeb, a tedy 50bb hike v důsledku přetrvávajících inflačních tlaků. Jenže po pádu Silicon Valley Bank trh výrazně změnil své předpoklady a od středečního zasedání očekává letos poslední 25bodový či zčásti dokonce žádný hike.

Důležitý bude i výhled v podobě nové prognózy. Trh aktuálně zaceňuje snižování sazeb od letošního léta, nově vydaný dot-plot patrně takto holubičí výhled nenabídne. Otázkou tak je, jak velký balanc mezi cenovou a finanční stabilitou zasedání nabídne. Pokud se podaří dále uklidnit trh, může lepší sentiment krátkodobě pomoct koruně k posílení. Dlouhodobě v našem výhledu i nadále očekáváme pro letošní rok oslabování, které by mělo být podpořeno mj. výhledem na snižování sazeb ze strany ČNB.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat