Týden s korunou: napomohl sentiment, fundamenty ale dále hlásí oslabení

Česká koruna v minulém týdnu vůči euru poměrně svižně posílila, když se dostala z pondělních 23,98 EUR/CZK na 23,78 v úterý večer a na 23,69 ve středu večer. Dále pak pokračovala k 23,63, kde koncem týdne našla své dno. Zmíněný pohyb koreloval s oslabením dolaru, což bylo větrem do plachet pro výnosy na rozvíjejícím se trhu.

Kladně také působila jistá korekce předchozího úprku kapitálu do dolarového bezpečného přístavu: během minulého týdne přiteklo do ETFs pro rozvíjející se trh 47 mil. USD, což ukončilo předchozí epizodu odlivu kapitálu. Konkrétně ETFs pro Česko zaznamenaly přísun 6 mil. USD, Polsko 6,3 mil. USD a Maďarsko 1,3 mil. USD. Není tak překvapením, že se při posunu vnímání rizika dařilo i ostatním měnám CEE regionu.

Situace ale zůstává proměnlivá. Klíčové bude v příštích dnech a týdnech vnímání investorů ohledně budoucí trajektorie úrokových sazeb Fedu (ale i ECB) a vyhodnocení rizik pro bankovní sektor. Investoři nadále očekávají snížení sazeb Fedu o 25bb v červenci a necelých 75bb do konce roku, což nehraje do karet dolaru a pomáhá koruně a dalším měnám regionu. Ovšem očekávání trhu ohledně úrokových sazeb zůstávají volatilní, což zvyšuje volatilitu měn rozvíjejících se trhů, včetně koruny.

Tento týden může být volatilita zvýšena, jelikož v kalendáři jsou vystoupení představitelů Fedu, která mohou ovlivnit přemýšlení investorů o trajektorii sazeb. Když odhlédneme od volatilní nálady na trzích, neposkytnou pro korunu jednoznačný signál ani přicházející čísla z ekonomiky. Například dnes zveřejněná data o poklesu produkce úvěrů v eurozóně zvyšují riziko recese, což je negativní jak pro euro, tak korunu. Vzápětí ale výsledku kontrastoval Ifo index, který ukázal na odolnost německé ekonomiky a lepší výhled, než se čekalo.

Riziko oslabení/posílení CZK v tomto týdnu tak s přihlédnutím k popsané volatilitě (sentimentu i tvrdých dat) hodnotíme jako vyvážené. Poměrně neutrálně by mělo působit i zasedání ČNB, kde nečekáme změnu nastavení sazeb ani změnu komunikace. Z dlouhodobějšího pohledu ale nadále platí, že koruna je vůči fundamentům nadhodnocena a čekáme pozvolný posun k 24,5 EUR/CZK.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat