Týden s korunou: Evropské měny znovu pod tlakem

euro-165852_640

Po krátkém období klidu se evropské měny včetně koruny opět dostávají pod tlak. Euro se propadlo pod 0,97 EUR/USD, koruna zamířila zpět ke svému stropu z posledních měsíců (aktuálně 24,65 EUR/CZK) a oslabovaly i měny v CEE regionu.  Kromě již déle trvajících obav ohledně ekonomického vývoje v Evropě trh reagoval i na více jestřábí vyznění středečního zasedání Fedu.

Americká centrální banka jasně naznačila, že hodlá postupovat dále do restriktivního teritoria, i za cenu negativních dopadů do hospodářského růstu. Stejný postoj ukazuje i ECB. Česká národní banka tak ve čtvrtek patrně půjde proti trendu, jelikož sazby zvyšovat nebude. Vyloučit nelze ani holubičí komentáře ze strany guvernéra Aleše Michla.

Úrokový diferenciál bude hrát čím dál tím méně ve prospěch koruny, ekonomický vývoj patrně také pozitivní impuls nepřinese a jediný prostor pro podporu koruny tak nabízejí pokračující intervence. Naneštěstí pro korunu, ani ohledně těch nepanuje v bankovní radě jasná shoda, a i náznak možného odstoupení od závazku by domácí měnu dostal znovu pod větší tlak.

V posledních takřka dvou měsících se, i díky opatrnému našlapávání členů ohledně tohoto tématu, podle předběžných dat těšila koruna relativnímu klidu. To potvrdil v posledním rozhovoru i člen bankovní rady Jan Frait, který pro E15 řekl, že „pozorný sledovatel statistik musí dojít k závěru, že ode dne, kdy jsme zveřejnili výsledky našeho posledního měnového jednání, na trhu prakticky nejsme. Takže tlaky na oslabení koruny fakticky zmizely.“

Kromě zasedání ČNB bude trhy zajímat i inflace v Německu (čtvrtek), v pátek pak v celé eurozóně. I díky vypršení některých protiinflačních opatření lze očekávat výrazné zvýšení meziměsíční i meziroční inflace ve srovnání se srpnem. Především kvůli přetrvávajícímu geopolitickému riziku a nejistotě na energetickém trhu pak počítáme s pokračující rizikovou prémií u eura.

Naše aktualizovaná prognóza pro EUR/USD předpokládá setrvání eura pod úrovní parity minimálně do konce letošního roku. Během příštího roku by ale spolu s rozplynutím nejistoty ohledně zvládnutí zimy a zlepšením výhledu na budoucí ekonomický vývoj mělo euro postupně posilovat a zakončit rok 2023 zhruba na úrovni 1,06 EUR/USD.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat