Tržby obchodníků poklesly, internetové prodeje ale vzrostly o pětinu

ecommerce-2140603_1280

Oživení maloobchodních prodejů se v srpnu – po prudkém oživení v předchozích měsících – zastavilo a zlepšení nepřineslo ani září. Konkrétně maloobchodní tržby v září oproti srpnu o 0,4 % poklesly a meziročně po očištění stagnovaly. Září bylo přitom v maloobchodě ještě jen minimálně zatíženo zhoršující se pandemickou situací.

„Klíčovou otázkou je, zda budou obchody moci otevřít koncem listopadu. Již nyní je však jasné, že vánoční prodeje budou proti-koronavirovými opatřeními negativně ovlivněny.  Část vánoční poptávky spotřebitelé budou nepochybně realizovat přes internetové obchody. Celkově však spotřebitelé budou více šetřit a řada obchodníků tak přijde o klíčovou část roku,“ říká analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Kladný meziroční růst si v září připsaly tržby za nepotravinářské zboží, zatímco tržby za potraviny poklesly.

„Lidé si v září dělali zásoby léků. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží vzrostly o 7,1 procenta, což souvisí s rostoucími čísly o šíření onemocnění COVID-19. Rovněž narůstaly tržby za prodej výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. To pravděpodobně souvisí s častějším pobytem lidí ve svých domovech a nutností zajistit si vlastní stravování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Internetovým obchodům tržby vzrostly o 19,7 % a dá se očekávat, že budou dále posilovat na úkor tradičních kamenných obchodů.

Solidně v září rostly prodeje počítačů, farmaceutického a zdravotnického zboží a výrobků pro domácnost. Výrazně naopak poklesly prodeje oděvů a obuvi a snížily se i prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci.

Zatímco v souhrnu za loňský rok maloobchodní tržby vzrostly o 4,8 %, tak v souhrnu za období leden až září letošního roku tržby o 0,4 % poklesly. Vzhledem k tomu, že závěr roku bude ve větší míře opět ve znamení restriktivních opatření, tak nelze očekávat, že se obchodníkům podaří jarní ztráty dohnat.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat