Tržby obchodníků poklesly, internetové prodeje ale vzrostly o pětinu

ecommerce-2140603_1280

Oživení maloobchodních prodejů se v srpnu – po prudkém oživení v předchozích měsících – zastavilo a zlepšení nepřineslo ani září. Konkrétně maloobchodní tržby v září oproti srpnu o 0,4 % poklesly a meziročně po očištění stagnovaly. Září bylo přitom v maloobchodě ještě jen minimálně zatíženo zhoršující se pandemickou situací.

„Klíčovou otázkou je, zda budou obchody moci otevřít koncem listopadu. Již nyní je však jasné, že vánoční prodeje budou proti-koronavirovými opatřeními negativně ovlivněny.  Část vánoční poptávky spotřebitelé budou nepochybně realizovat přes internetové obchody. Celkově však spotřebitelé budou více šetřit a řada obchodníků tak přijde o klíčovou část roku,“ říká analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Kladný meziroční růst si v září připsaly tržby za nepotravinářské zboží, zatímco tržby za potraviny poklesly.

„Lidé si v září dělali zásoby léků. Tržby za farmaceutické a zdravotnické zboží vzrostly o 7,1 procenta, což souvisí s rostoucími čísly o šíření onemocnění COVID-19. Rovněž narůstaly tržby za prodej výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. To pravděpodobně souvisí s častějším pobytem lidí ve svých domovech a nutností zajistit si vlastní stravování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Internetovým obchodům tržby vzrostly o 19,7 % a dá se očekávat, že budou dále posilovat na úkor tradičních kamenných obchodů.

Solidně v září rostly prodeje počítačů, farmaceutického a zdravotnického zboží a výrobků pro domácnost. Výrazně naopak poklesly prodeje oděvů a obuvi a snížily se i prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci.

Zatímco v souhrnu za loňský rok maloobchodní tržby vzrostly o 4,8 %, tak v souhrnu za období leden až září letošního roku tržby o 0,4 % poklesly. Vzhledem k tomu, že závěr roku bude ve větší míře opět ve znamení restriktivních opatření, tak nelze očekávat, že se obchodníkům podaří jarní ztráty dohnat.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat