Podíl nezaměstnaných osob v listopadu oproti říjnu nepatrně vzrostl a po zaokrouhlení na jedno desetinné místo stagnoval na 3,5 %. Listopad je měsícem, který není výrazněji ovlivněn sezónními faktory a stagnace nezaměstnanosti se očekávala. Stále tak platí, že dopad již rok a půl trvající stagnace tuzemské ekonomiky do nezaměstnanosti je zatím minimální.
„Důležitým důvodem je i mzdová zdrženlivost zaměstnanců. Růst nominálních mezd za první tři čtvrtletí letošního roku o 7,9 % je sice nejvyšší od roku 2019, ale obratem je třeba dodat, že díky vysoké inflaci reálně mzdy klesají již osm čtvrtletí v řadě. Zaměstnanci přitom masivně nepožadují dorovnání mezd o inflaci,“ říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák
Zároveň se v listopadu mírně snížil počet volných pracovních míst (1,8 tis.). Celkový počet míst (278,7 tis.) však zatím i nadále převyšuje celkový počet nezaměstnaných (263,2 tis.) i počet dosažitelných uchazečů o zaměstnaní (239,6 tis.).
„Otázkou samozřejmě zůstává kvalita pracovních míst, když na více jak 70 % volných pracovních pozic je požadováno jen základní či nižší vzdělání,“ podotýká Novák.
„Během listopadu setrval v souladu s naším i tržním odhadem podíl nezaměstnaných na 3,5 % a stagnace dokazuje, že i přes zhoršování výhledu české ekonomiky zůstává trh práce napjatý. V nejbližších měsících bude podíl nezaměstnaných růst k hranici 4 %, tento vývoj je ale dán sezónními vlivy, kdy během zimy tradičně dochází k rušení některých pozic, zejména kvůli vlivu počasí,“ doplňuje Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.