Těžký rok s covidem. Zvládneme to, věří české firmy

Těžký rok s covidem-19 mají za sebou české firmy. Dopadla na ně jak samotná pandemie, tak vládní restrikce. Zhruba polovina z nich musela hledat pro svůj byznys nové cesty, měnit strategii, začít nové projekty. Propouštění zaměstnanců se týkalo zejména firem v nejpostiženějších oborech. Pro řadu společností se ale krize naopak stala příležitostí k růstu. Plyne to z březnového průzkumu Podnikatelské platformy Helas mezi stovkou rozdílně velkých českých společností z různých oborů. Upozornil na něj portál Businessinfo.cz. Zástupci firem odpovídali na třináct anketních otázek.

Téměř tři pětiny českých podniků zaznamenaly během uplynulého roku propad obratu, nejčastěji kolem deseti procent (20 procent dotázaných). U patnácti procent respondentů poklesl obrat o vice než třicet procent. Čtvrtina firem ale během covidového roku zaznamenala růst (nejčastěji do 30 procent). Manažeři českých firem už vidí světlo na konci tunelu, přesto si většina z nich nemyslí, že k návratu „do starých kolejí” pomůže jen povinné testování. Mnozí v anketě zmiňovali to, že je potřeba především rychlé očkování.

Firmy musely během covidového roku často řešit výpadek pracovní síly, ať už kvůli karantémě pracovníků či péči o děti. Mnozí zmiňovali i to, že bylo obtížné nechávat lidi v jarních měsících loňského roku doma za  šedesátiprocentní náhradu mzdy. Byli také nuceni hledat možnosti úspor a naučit se flexibilitě. Během pandemie se musejí české podniky prát i s náladami pracovníků. Mnozí nákazu podceňují, a odmítají se nechat testovat, jiní mají naopak přehnané obavy z nákazy.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat