Tento týden rozhodne o květnovém rozvolnění v Česku

Nastává týden, který rozhodne o tom, jak výrazné bude rozvolnění pandemických opatření na začátku května. Klíčové je, jaké regiony se dostanou pod úroveň 100 přírůstků nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden. V těch budou od počátku května dál uvolněna pravidla pro vzdělávání, návštěvy galerií, muzeí a památek. Podle dosavadních čísel má velkou šanci značná část západních a východních Čech a možná Praha. Mimo hru pravděpodobně zůstane většina jižních Čech, severní Čechy a velká část Moravy.

„Uvolnění dalších opatření, zejména v maloobchodu může být ve finále komplikovanější. Otevření zbývajících zavřených obchodů (zhruba 24 %) je podmíněno celostátními přírůstky nově nakažených (na 100 tisíc obyvatel) – a za celou republiku se zatím pod magickou hranicí 100 případů nepohybujeme. I proto možná další rozvolňování podmínek pro maloobchod nebo venkovní trhy ještě bude odloženo,“ konstatuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Pro finanční trhy by to však podle něj v tuto chvíli neměla být negativní zpráva. Zvlášť když zkušenosti s předešlými vlnami pandemie (Česko má za sebou již čtyři) jasně ukázaly, že předčasné uvolnění opatření ve finále může přinést nejen daleko výraznější komplikace zdravotnímu systému, ale i celkově vyšší ekonomické škody.

„O tom ostatně budou svědčit v tomto týdnu i první odhady HDP za první kvartál. Začátek roku 2021 byl pro evropské ekonomiky obecně velice složitý a pro Česko by to vzhledem k náročnějšímu vývoji pandemie mělo platit dvojnásob. Naše nowcasty (modelové odhady) jsou ovšem zatím k Česku milosrdnější – jednak proto, že řada služeb už jednoduše neměla na začátku roku “kam padat” a současně také díky lepšímu vývoji průmyslu (při porovnání s pro eurozónu klíčovým Německem),“ říká Bureš. Německo naopak zažilo ostřejší nástup pandemie a uzavírky až ke konci roku 2020 a na začátku roku 2021. I proto může v tomto týdnu HDP eurozóny překvapit horším výsledkem – mezikvartálním propadem až o 2,5 %.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat