Stavebnictví zůstává i nadále v mínusu

workers-659885_640

Ani únor zatím nepřinesl obrat dosavadního trendu stavební výroby. Produkce tohoto odvětví se podle údajů statického úřadu snížila o 11 %, zatímco ve srovnání s lednem byla o 3 % nižší. I tentokrát jde propad výstavby na vrub pozemnímu stavitelství, které je už od začátku pandemie v útlumu. Omezování investic ze strany firem pořizujících si komerční nemovitosti stejně jako propad bytové výstavby se tak podepisují na výsledcích této části odvětví. „Zapomenout nelze ani na vlastní kapacitní problémy stavebních firem, které limituje přetrvávají nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Zklamání i tentokrát přinášejí čísla z bytové výstavby, která z pohledu počtu nově stavěných bytů poklesla o necelých devět procent. Negativní trend bytové výstavby přitom započal ještě před propuknutím nákazy a nic na něm nezměnil ani hlad po nových bytech, který žene jejich ceny ke stále novým rekordům. Realitní trh proto musí letos i nadále počítat se slabou nabídkou nových bytů.

„Pozitivní trend je ve stavebnictví vidět u inženýrské výstavby, která se orientuje především na budování a rekonstrukce infrastruktury. Příliv zakázek veřejného sektoru a dostatek financí zajišťuje pozitivní výhled této části odvětví i pro další měsíce. Je proto pravděpodobné, že vývoj ve stavebnictví bude i nadále dvojkolejný a výrazně omezovaný nedostatkem zahraničních pracovníků,“ dodává Dufek.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat