Stavební produkce v loňském roce vzrostla o 1,9 procenta

Stavební produkce v roce 2022 mírně vzrostla o 1,9 procenta. „V loňském roce bylo dokončeno 39 460 bytů. Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2007,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Lze ale očekávat, že rok 2023 přinese útlum ve stavebnictví, kdy se budou dokončovat rozestavené projekty a výrazně klesne zahajování nových staveb.

Stavební firmy s alespoň 50 zaměstnanci uzavřely v loňském roce 78 850 tuzemských zakázek. Situace tak byla srovnatelná s rokem 2021. Celková hodnota těchto zakázek meziročně vzrostla o 14,4 procenta. To je srovnatelné s loňskou inflací, která dosáhla úrovně 15,1 procenta.

Stavební úřady v loňském roce vydaly 86 047 stavebních povolení. To bylo o 5,4 procenta méně než v předešlém roce. Nejvíce stavebních povolení bylo vydáno ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V letošním roce lze očekávat, že zájem o stavební povolení klesne, protože naše ekonomika míří do recese a drahé úvěry komplikují financování nových projektů.

V loňském roce byla zahájena výstavba 41 546 bytů. Oproti předchozímu roku byl vykázán pokles o 7,7 procenta. Nejvíce bytů bylo zahájeno ve Středočeském kraji, kde se nová výstavba bude orientovat hlavně na rodinné domy. Dobré výsledky ohlásila i Praha, kde se výstavba bude soustředit hlavně na bytové domy.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat