Stát chce podpořit rychlejší přechod inovací do praxe

Pandemie koronaviru potvrdila i to, že stát musí výrazně zrychlit a posílit proces certifikací. Ukázalo se to mimo jiné na výrobcích osobních ochranných a zdravotnických prostředků, které bez potřebných „razítek“ nemohou být používána v praxi.

„Situace s COVID 19 mimo jiné ukázala, že je třeba posílit certifikační kapacity. Stávající organizace dělaly, co mohly, aby se nově vyráběné osobní ochranné a zdravotnické prostředky zaváděly na trh, přesto od firem zaznívalo, že je třeba certifikaci zrychlit,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Přispět ke zlepšení situace by měla Rada pro podporu strategických technologií a produktů. Ta vznikla s cílem řídit podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků, které v ČR chybí.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu se ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí nyní zabývá i dočasnými certifikacemi, které na jaře dostaly firmy na některé nové produkty a ty jim teď vyprší. Prodloužení osvědčení pomůže českým firmám okamžitě dodávat produkty institucím, občanům i firmám, které je potřebují.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat