Spotřebitelské inflace znovu nad prognózou ČNB, na 2,3 %

coins-1015125_640

Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlení spotřebitelské inflace na 2,3 % z únorových 2,1 %. Oproti lednové prognóza České národní banky je meziroční inflace o 0,3procentního bodu vyšší. Za meziměsíčním nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo podle analytiků hlavně další zdražení pohonných hmot, ve kterých se odrážejí vyšší ceny ropy. Oproti únoru v březnu vzrostly i ceny tabákových výrobků, do kterých se začíná promítat zvýšení spotřební daně. Mírně vzrostly i ceny oděvů a obuvi. Opačným směrem naopak do inflace v březnu působily nižší ceny dovolených na závěr zimní sezóny.

„K meziročnímu růstu inflace v březnu přispíval především dražší alkohol a tabák a kvůli meziročnímu růstu cen ropy také oddíl doprava. Dohromady tyto dva oddíly stály v březnu ze dvou třetin za meziočním růstem spotřebitelské inflace. Příspěvek zbylých oddílů do inflace byl rovnoměrný. Mírně meziročně poklesly ceny potravin a nealkoholických nápojů,“ komentuje data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Spotřebitelská inflace v letošním roce i nadále setrvává nad 2 % a ani nejbližší měsíce pravděpodobně nepřinesou její zpomalení pod tuto úroveň. „V 1. čtvrtletí prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně vyšších cen v oddílu doprava. Dále zdražovat budou ještě i ceny tabákových výrobků. Mírný růst cen očekávám v případě potravin. Zpomalování cenové dynamiky lze naopak v dalších měsících postupně očekávat u jádrové složky inflace,“ říká Novák.

Stále méně se na inflaci podílí bydlení, které v předchozích letech fungovalo jako významný inflační faktor. Díky zlevnění elektřiny a zemního plynu se však situace obrátila a bydlení tak může být pro část domácností dokonce levnější než loni. „Přehlédnout totiž nelze ani výrazné zpomalení růstu nájmů, za kterým lze hledat zvýšenou nabídku pronájmů na trhu ovlivněnou zamrznutím krátkodobých pronájmů,“ komentuje situaci i analytik ČSOB Petr Dufek. „V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky,“ doplňuje. 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat