Spočítejte si, zda se vám vyplatí paušální daň

Alena Schillerová a Karel Havlíček na tiskové konferenci

Poslanci napříč stranami schválili návrh paušální daně, změnu zásadní hlavně pro osoby samostatně výdělečně činné. Cílem je zjednodušení odvodových povinností, snížení administrativní náročnosti a důsledkem pro odhadem 120 tisíc živnostníků má být také finanční úspora. Paušální daň poskytne malým podnikatelům možnost vyřešit trojí odvody na jednom formuláři. Ministerstvo financí plánuje zavedení paušální daně od 1. ledna 2021.

Ale pozor: OSVČ, které mohou a chtějí vstoupit do režimu paušální daně, musí tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu nejpozději 10. ledna 2021. Pokud by tuto lhůtu „prošvihli“ musí si počkat celý rok a daně a odvody platit jako doposud. 

„Na příští rok vychází paušální daň na 5 469 korun měsíčně. Jedním formulářem a jednou platbou tak vše vyřešíte. Nebudete muset podávat žádná daňová přiznání, ani žádné přehledy pojistného. O nic dalšího se už nestaráte. Paušální daň tak živnostníkům ušetří nejen peníze, ale především čas, který by jinak strávili otravným papírováním,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

V částce je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která kompenzuje navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 2 976 Kč. Díky jedné pravidelné měsíční platbě živnostník může ušetřit nemalé finanční prostředky i tím, že už nemusí platit účetní služby.

ZDE si v jednoduché kalkulačce spočítáte, zda se vám novinka vyplatí.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat