Solidní říjnová čísla: českou ekonomiku drží průmysl, hlavně automobilky

skoda-4852927_1280

Český průmysl vykázal po září i v říjnu opět velmi solidní čísla, a to především díky růstu aktivity v automobilovém průmyslu. U něj produkce meziročně vzrostla o 13,9 %. Celkově průmyslová produkce v říjnu oproti září vzrostla o 3,0 % a v meziročním srovnání se zvýšila o 1,3 %. Říjen je zároveň prvním měsícem v letošním roce, kdy byl meziroční růst průmyslu kladný. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 5,2 %, když jednoznačným tahounem byla zahraniční poptávka. Velmi slušný byl i vývoj nových zakázek. „Klíčové je, že průmyslu se velmi dobře dařilo navzdory restriktivním vládním opatřením. V kombinaci s listopadovými ukazateli průmyslové důvěry je velmi slušná šance, že průmysl zůstane ve 4. čtvrtletí druhou vlnou pandemie dotčen jen minimálně. To, že se nebude opakovat hluboký jarní propad průmyslu, je již nyní jisté,“ komentuje čerstvá data analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Pohled na vývoj nových zakázek však začíná být o dost optimističtější i u dalších významných odvětví zpracovatelského průmyslu. Indexy podnikatelských nálad naznačují solidní vývoj průmyslové produkce i pro samotný závěr letošního roku, ačkoliv k určitému zpomalení vzhledem k druhé vlně pandemie přeci jen dojde.

„Nejnovější výsledky průmyslu dávají tušit, že toto – shodou okolností největší tuzemské odvětví – překonává podzimní vlnu koronaviru zatím bez viditelných šrámů. Navíc i zakázky, stejně jako už dříve zveřejněné indexy nákupních manažerů, potvrzují dobrou kondici tohoto odvětví i pro další měsíce. Průmysl tak na rozdíl od jara brzdí pád, do kterého směřují ekonomiku služby omezované restrikcemi i slabou poptávkou ze strany tuzemských i zahraničních zákazníků,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek. 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat