Škoda Auto v lednu citelně zdražuje. Jak může dopadnout lednová inflace?

traffic-332857_1280

Škoda Auto oznámila, že v lednu také přidá “pár polínek” pod inflační kotel a zvýší ceny svých vozů častokrát o desítky tisíc korun. Zdražení vozů, které ČSÚ monitoruje při sestavování indexu spotřebitelských cen, se pohybuje mezi 4-10 %. Pokud budeme předpokládat, že zbytek trhu půjde v lednu nahoru o 5 % a ojeté automobily přibližně o 3 %, může celá sekce “pořízení dopravních prostředků” v lednu zdražit okolo 4 %. Před rokem v lednu to přitom bylo “pouze” o 1,5 % a pořízení automobilů se tak v lednu zařadí k “tahounům” meziroční inflace.

Ta pravděpodobně v lednu vyskočí do blízkosti 18 % – více než jsme původně očekávali a lehce méně, než v tuto chvíli komunikuje ČNB. Tím hlavním tahounem budou bezesporu ceny elektrické energie, u kterých vyprchá efekt energetického úsporného tarifu a současně velká část klientů poskočí vzhůru na zastropované ceny. Efekt bude umocněn tím, že klientům s nízkým a vysokým tarifem vzrostou oba dva tarify na stejný cenový strop (nízký vzroste percentuálně výrazněji). Navíc po změně vah může v lednu výrazněji vzrůst váha elektrické energie ve spotřebitelském koši.

Na druhé straně plyn pravděpodobně nemusí být v lednu takovým tématem – energetický úsporný tarif se ho netýká a značná část klientů byla již v prosinci nad zastropovanými cenami a v lednu je proto může čekat zlevnění. Zlevňovat dál lehce mohou i pohonné hmoty nebo imputované nájemné. To však těžko vykompenzuje zdražování v ostatních částech spotřebitelského koše v čele s elektřinou, která může dovést CPI k meziměsíčnímu růstu přes 6 %.

To jsou vše samozřejmě hrubé odhady, protože jestli o lednové inflaci vždy platilo, že se předvídá extrémně složitě, tak letos to platí dvojnásob. Nejisté jsou podíly domácností v jednotlivých energetických tarifech, podíl fixovaných kontraktů, kvůli vysoké inflaci (a velkým inflačním rozdílům) může dojít na výraznější změny vah v CPI a extrémně nejisté jsou v dnešní době velikosti lednových přecenění i lednových slev (například v sekci textil).

Bohužel tak jako každý rok platí, že lednové číslo do značné míry nastaví “laťku” pro celý rok a bude mít velký vliv na celkovou letošní inflaci. Na druhou stranu pro další politiku ČNB bude také velmi důležitá perzistence jádrové inflace (nájemné, textil, pohostinství a vybrané služby) v dalších měsících tohoto roku. Právě ta podle našeho názoru rozhodne o načasování prvního poklesu úrokových sazeb v Česku.


Autorem textu je Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat