Situace v české ekonomice se i nadále zlepšuje

Podle nových zpřesněných údajů se český HDP v úvodu roku meziročně snížil více, než se původně předpokládalo. Změna je na první pohled sice jen malá, ale rovněž znamená, že celkový výsledek české ekonomiky byl v loňském roce horší. Zatímco podle původních čísel se hospodářství propadlo o 5,6 %, podle nejnovějších dat pak už o 5,8 % v důsledku o něco horšího vývoje ve druhém čtvrtletí, píše ekonom ČSOB Petr Dufek a pokračuje:

Dobrou zprávou je, že revize neovlivnily mezičtvrtletní výsledky HDP na začátku roku. Pokles jen o 0,3 %, který před časem příjemně překvapil trhy tak zůstává v platnosti. Kromě revidovaných dat však statistický úřad zveřejnil i podrobnosti o vývoji hospodaření nefinančních podniků a domácností a z těchto nových čísel vyplývá, že se například zvýšila míra ziskovosti tuzemských firem o více než dva procentní body, mj. díky dotacím, na 46,4 %.

Dalším zajímavým momentem je pozitivní obrat u investic těchto podniků v prvním čtvrtletí nebo výrazné navýšení zásob, které si firmy tvořily v časech vysokých zakázek při stále ještě nedostatečně fungující dopravě. V případě domácností si nelze nevšimnout pozitivního vývoje jejich příjmů, respektive disponibilního důchodu (meziročně +3 %), za kterým ovšem musíme hledat především sociální dávky. Finanční situaci firem i domácností tak ve významnější míře, než obvykle ovlivňovaly peníze získané z veřejných rozpočtů, protože bez jejich dodatečného navýšení (byť na dluh) by byla finanční situace jak podniků, tak spotřebitelů viditelně horší.

S nástupem ekonomického oživení by však tato role státu měla opět začít poměrně rychle – minimálně v případě firem – ustupovat. Ekonomika je opět na vzestupu, což potvrzují jak zpožděná tvrdá data, tak především rychle dostupné předstihové ukazatele. Když se podíváme na náladu v jednotlivých odvětvích nebo mezi spotřebiteli, je s výjimkou stavebnictví nejvyšší od konce recese. Velká očekávání navíc panují i u zakázek, respektive poptávky, což se odráží i v rekordní ochotě nabírat zaměstnance. Nezbývá než jen zvládnout logistiku, a především usměrnit delta variantu a česká ekonomika bude mít dveře k dalšímu růstu otevřené dokořán.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat