Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová včera tlumila naděje spojované s vakcínou. „Ačkoli nejnovější zprávy ohledně vakcíny vypadají povzbudivě, stále můžeme čelit opakujícím se cyklům zrychlování šíření viru a zpřísňování restriktivních opatření, dokud nedosáhneme všeobecné imunity. Hospodářské oživení nemusí být lineární, ale spíše nestabilní, přerušované a závislé na tempu distribuce vakcíny,“ uvedla Lagardeová.
S jejím pohledem na věc souhlasí i analytici. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše jsou sice poslední zprávy o vysoké účinnosti vakcíny společností Pfizer a BioNTech pro trhy dobrou novinou, bez úspěšného nasazení vakcíny si lze ale těžko v roce 2021 představit jakékoliv výraznější oživení v “kontaktních” odvětvích služeb jako jsou pohostinství, hoteliérství, obchod a další.
„Světová ekonomika bez zahrnutí Číny pravděpodobně na konci tohoto roku zůstane hluboko pod předkrizovými úrovněmi produkce – podle našich odhadů o 4-6 %. Pokud vakcína bude v průběhu roku úspěšně nasazena, mělo by se oživení ekonomiky “prohloubit” právě i do těchto virem nejvíce postižených odvětví. A to by mělo být znát nejen v ekonomice, ale i na trzích,“ říká Bureš.
Do této chvíle za zisky akciových trhů stála úzká skupina technologických titulů. Zatímco pětice technologických gigantů Facebook, Apple, Google, Microsoft a Amazon vzrostla od začátku roku skoro o 40 %, zbytek indexu S&P500 je stále v záporu. Finální řešení pandemie by mělo poslat vzhůru právě “ten zbytek” v čele s nejcykličtějšími sektory.