Sedm dní s korunou: česká měna vyčerpala impulzy k posilovací jízdě

Koruna minulý týden odevzdala část zisků vůči euru, které během své posilovací jízdy od začátku roku nabila. Týden zakončila na EUR/CZK 24,50 a od pondělí tím oslabila o necelé půl procento. Vedlo se jí hůře než ostatním měnám regionu – polský zlotý oproti euru zhruba stagnoval a maďarský forint si připsal 0,3 %.

Během dneška koruna zatím osciluje okolo 24,45. Podnět k posilování z titulu zvýšení úrokových sazeb ČNB a jestřábích komentářů byl, zdá se, již vyčerpán, což reflektuje i pozastavení růstu sazeb na forwardovém trhu. Ten počítá na horizontu šesti měsíců s hlavní úrokovou sazbou u 5 %. Nárůstu sázek ještě výše patrně zamezily komentáře guvernéra Rusnoka, který se nechal slyšet, že je pro něj těžko představitelné, aby sazby překročily 5 % hranici. Ve stejném duchu se vyjádřil i M. Mora, který vidí úrokovou sazbu v prvním čtvrtletí spíše těsně pod 5 %.

V naší aktualizované projekci hlavní úrokové sazby očekáváme navýšení sazeb na únorovém zasedání o 75bb z 3,75 % na 4,50 % a na pozadí očekáváného výrazného nárůstu inflace v lednu (podle našich propočtů přes 9 %), počítáme s dalším a posledním zvýšením sazeb o 25bb na 4,75 % na březnovém zasedání. Současně naši kolegové z RBI přesunuli očekávané zvýšení amerických sazeb z letošního září na březen, což ještě více podpoří odliv kapitálu do dolarových aktiv. Vyšší úrokový diferenciál vůči euru tak podle nás sám o sobě nebude dostatečným tahounem posilování koruny.

Po přechodném posílení koruny v březnu, v době dosažení vrcholu cyklu zvyšování sazeb ČNB, by tak koruna měla opět korigovat ke slabším hodnotám. Náš výhled pro EUR/CZK dáváme na pozadí změn ve výhledu domácích a amerických sazeb prozatím pod revizi.

Z pohledu tohoto týdne ekonomický kalendář nezahrnuje významné kurzotvorné údaje. Dnešní zveřejnění výrobní inflace za prosinec, které přineslo překvapivý, i když mírný, meziměsíční pokles cen (poprvé za 12 měsíců), nechala koruna bez povšimnutí. A další impulzy z domácí ekonomiky již nedorazí. Z USA a eurozóny zazní jen indikátory sentimentu.

Zajímavější může být čtvrteční zveřejnění zápisu z posledního zasedání ECB, které by mělo ve srovnání s Fedem poukázat na relativně nižší obavy z vývoje inflace. V eurozóně jde zhruba polovina nárůstu inflace na vrub cenám energií a narozdíl od USA data zatím nenasvědčují vzedmutí mzdových tlaků.


Autorem textu je David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat