Sedm dní s korunou: česká měna bude sledovat dění v průmyslu

Uplynulý týden mnoho zajímavých událostí nenabízel a odpovídal tomu i vývoj kurzu české měny, který se prakticky vůbec nezměnil a nadále se pohybuje v okolí EUR/CZK 25,40. Patrně nejostřeji sledovaným momentem bylo středeční zveřejnění americké spotřebitelské inflace za měsíc září, které se ovšem nakonec obešlo bez většího překvapení. Cenová dynamika sice oproti srpnu narostla o 0,1 procentního bodu, ale výsledek 5,4 % meziročně nikterak nenabourává pozici americké centrální banky, a neotřásl tudíž ani trhem.

Podobně lze hodnotit i zápis z posledního zasedání Fedu, kterého jsme se dočkali ve stejný den. Ani zde nedošlo k velkému šoku, když zápis prakticky pouze potvrdil známou skutečnost, tedy že se američtí bankéři chystají ještě do konce letošního roku ohlásit zahájení procesu tlumení programu kvantitativního uvolňování a skončit by s ním chtěli kolem poloviny roku 2022.

Ani nadcházejících sedm dní nebude z pohledu koruny s největší pravděpodobností právě divokých. Dočkáme se pouze sady „měkkých“ indikátorů ekonomické aktivity v podobě indexů nákupních manažerů z Evropy i Spojených států. Hlavně v evropském zpracovatelském sektoru lze počítat s pokračujícím ochlazováním, když nedostatky výrobních vstupů postupně snižují ambice firem na další expanzi a úměrně tomu se již počínají snižovat i objemy objednávek.

Po další sérii negativních signálů z evropského průmyslu z nedávné doby – mezi které patří i ohlášené tlumení výroby v českých automobilkách – zde nelze vyloučit překvapení směrem dolů, které by mohla odskákat i koruna. Naopak sektor služeb by si měl dosavadní tempo expanze udržet.


Autorem textu je Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat