Růst cen energií jako riziko v podnikání. Firmy chtějí investovat do inovací v energetice

České firmy a podnikatele v jejich činnosti nejvíce ohrožuje růst cen energií. Za riziko je v průzkumu „ČSOB Index očekávání firem“ označilo 70 % dotazovaných firem. Druhým nejzávažnějším faktorem je vývoj české ekonomiky, jenž představuje problém pro dvě třetiny respondentů.

Hodnota Indexu očekávání firem, který je barometrem nálad v české ekonomice, se od jara snížila o 14,5 bodu na -15,7 bodu, což znamená převažující pesimismus.

Ne všechny složky, ze kterých se index počítá, se ale zhoršují. „Jedinou ze tří složek Indexu očekávání firem, která si od jara polepšila, jsou investice. Jasně a nepřekvapivě se projevuje orientace firem na investice zaměřené na inovace v oblasti energetické soběstačnosti a udržitelnosti. Konkrétně více než 60 procent z dotázaných firem plánuje v příštím půlroce investovat do zavedení nějakých energetických úspor. ČSOB je plně připravena expertízou i financováním firmám nejen v této oblasti pomoci,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Index očekávání firem nejvíce stahuje dolů očekávaný útlum zákaznické poptávky. Pokles poptávky po zboží a službách v posledním kvartále totiž čeká hned 48 procent dotazovaných, což je oproti jaru nárůst o 15 procentních bodů. „Pokles subindexu očekávané poptávky koresponduje s naší predikcí pokračování mělké recese v české ekonomice na přelomu letošního a příštího roku,“ uvádí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Se současnou ekonomickou situací v ČR je spokojeno jen 30 procent firem a podnikatelů. Nejvíce nespokojených je ve zpracovatelském průmyslu, strojírenství a v odvětví nemovitostí včetně jejich správy.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat