Rozvolňování zvyšuje optimismus v ekonomice

bar-406884_1280

Zatímco ještě v březnu se v tuzemském hospodářství šířil pesimismus, v dubnu se situace díky příznivému pandemickému vývoji úplně obrátila. Firmy i spotřebitelé začínají na nadcházející měsíce nahlížet s větším optimismem, který je patrný téměř všude s výjimkou stavebnictví. V průmyslu panuje nejlepší nálada za poslední tři roky, kterou podporují jak příznivější hodnocení současné situace, tak plnící se zakázkové knihy na rok dopředu.

„Stále větším problémem se stává nedostatek komponent v důsledku předchozího rozpadu zahraničních dodavatelských sítí. Z průzkumu statistického úřadu vyplývá, že chybějící vstupy firmy pociťují nejvíce za celou dobu sledování, tj. za posledních 16 let. A obdobně vyznívá i německé Ifo, kde je tento nedostatek vstupů vnímán nejvíce od roku 1991. Kontrast mezi narůstající poptávkou a brzdící výrobou se tak v posledním měsíci jednoznačně prohlubuje nejenom u nás. Vzhledem k rozšířenosti problému bude důsledkem nejen pomalejší náběh konjunktury, ale nejspíše i vyšší výrobní inflace,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Výrazný optimismus opanoval služby, které vyhlížejí brzký konec prozatím nejdelšího lockdownu. Zlepšilo se nejen hodnocení stávající situace v této části ekonomiky, ale citelně se zvýšila očekávání růstu poptávky v následujících měsících. „Díky ústupu pandemie tentokrát nejspíše nepůjde jen o planý poplach jako na začátku roku a firmám se tato očekávání mohou skutečně začít plnit. Uvolnění služeb by proto mohlo už ve druhém čtvrtletí dodat ekonomice nový impuls a vrátit ji na dráhu růstu. Zvlášť když se zlomila i očekávání na straně spotřebitelů,“ doplňuje Dufek. Z dubnového průzkumu zatím vyplývá, že obavy z dalšího vývoje hospodářství opadají, nicméně strach z inflace trvá. Snaha se jí vyhnout by proto mohla o to více vést k realizaci odložené poptávky po rozvolnění.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat