Registrace aut prudce rostou, obor automotive však čekají velké změny

Prodeje aut v březnu rostly v Evropě raketovým tempem o 87,3% meziročně. Jde však v prvé řadě o důsledek extrémně slabého loňského března, kdy pandemie COVID 19 zamířila do Evropy. Nejzasaženější regiony zaznamenaly nárůst ještě násobně vyšší – v Itálii vzrostly registrace nových aut letos v březnu meziročně dokonce o 497%. „Tato čísla nesvědčí mnohé o dnešních trendech jako spíše o tom, že na jaře 2020 se v Itálii prakticky žádná auta neprodávala,“ říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Optimismus ze sektoru automotive nicméně potvrzují i další statistiky. Nové objednávky na řadě míst včetně Německa a Česka rychle rostou a i díky tomu průzkumy mezi nákupními manažery vyznívají velice dobře; v Německu dokonce v březnu index nákupních manažerů v průmyslu dosáhl na nová historická maxima.

„Problémem ovšem je, že v největší evropské ekonomice se výroba nejen v automotive zvedá z velice nízkých úrovní. Produkce v segmentu automotive klesala v Německu již od roku 2017 a pandemie do značné míry zesiluje rostoucí konkurenci a tlak na restrukturalizaci sektoru,“ říká Bureš.

Ten není podle něj dán jenom tlakem na ústup od spalovacích motorů a přechod k zelené mobilitě. S rozvojem jednodušších elektro-motorů se stále více dostává do centra pozornosti softwarové vybavení automobilů, které víc a víc promlouvá do rozhodování spotřebitelů. A na tomto poli nemá řada automobilek dostatek kvalifikovaných pracovníků a vývojářů. Pandemie také dostala pod tlak klasické prodejní kanály automobilek založené na síti dealerů – podle nedávného průzkumu společnosti McKinsey by více jak polovina spotřebitelů ráda nakupovala auta online.

A v neposlední řadě pandemie zhoršila dostupnost některých kritických komponent – v posledních měsících se jedná zejména o čipy, které přes rostoucí objednávky brzdí v automobilkách výrobu. „Tyto zkušenosti pravděpodobně povedou k tlaku na nové nastavení dodavatelských řetězců. I když pandemie pravděpodobně v druhé polovině roku ustoupí a některá odvětví si konečně oddychnou, automotive klíčové změny teprve čekají,“ je přesvědčen Bureš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat