Průmysl zatím funguje, v depresi jsou služby

girl-4181395_640

Je sice podzim, ale podnikatelská i spotřebitelská nálada se v zemích Evropské unie blíží bodu mrazu. Potvrzují to aktuální průzkumy nálad. S nástupem podzimní vlny nákazy Covid-19 opadá již tak opatrný optimismus podnikatelů i spotřebitelů a situace začíná stále více připomínat jarní měsíce.

V ČR je sice vidět drobné zvýšení důvěry v průmyslu a v obchodě, současně ale výrazný propad ve službách. „Na druhé straně vnímání současnosti ani v blízké budoucnosti není zatím tak dramaticky negativní, jako tomu bylo v dubnu a v květnu. Tedy s jedinou výjimkou, a sice gastronomických služeb, kde je nálada ještě horší než před necelým půlrokem, očekávání pro nejbližší měsíce veskrze pesimistická, ať už jde o poptávku nebo zejména zaměstnanost,“ říká hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek.

Na rozdíl od jara se zatím nezdá, že by podzimní vlna koronaviru výrazně komplikovala život nejsilnějšímu tuzemskému odvětví, průmyslu. Sentiment se tam mírně zlepšil, i když firmy dál počítají s propouštěním. Výrazně se ale zvedlo hodnocení stavu zakázek. To platí téměř pro všechny významnější obory, včetně automobilového průmyslu, výjimkou je pouze strojírenství.

Průmysl zatím funguje bez výraznějších změn, pozitivní jsou očekávání v obchodě i ve stavebnictví. Přesto to neznamená, že kromě služeb mají všichni vyhráno. Stále je třeba počítat s rizikem poklesu zahraniční poptávky, který by se odrazil i na českém exportu, a tedy i v průmyslu, nebo s možným rozšířením karantén, jež by zbrzdilo fungování dotčených firem.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat